Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehir Eki mi Belediye Yayını mı?

Star gazetesi artık İstanbul eki çıkarıyor. Keşke tebrikle başlayabilseydim. Fakat belediye başkanlarının facebook albümü mantalitesiyle hazırlanan sayfaları görünce vazgeçtim. Bir başkanın yedi fotoğrafını kullanmakla olmaz bu iş!

Milliyet Gazetesi
Şehir Eki mi Belediye Yayını mı?

Genel yayın yönetmenlerinin kendi dergi veya gazetelerini kişisel fotoğraf albümü gibi kullanmalarını eleştirip, ‘yayıncılığın görgüsüzleri’ demiştim. Ne yazık ki sorun, kendi çarpık egolarını tatmin etmeye çalışan bu zavallılardan ibaret değil. ‘Kraldan çok kralcılık‘, medyamızda sık rastlanan bir hastalık. Bunun en çarpıcı örneğine geçen perşembe Star gazetesinin İstanbul ekinde rastladım. Yayın hayatına yeni başlayan Star İstanbul’un göbek sayfaları belediye başkanlarının faaliyetlerine ayrılıyor. Şimdiye kadar sadece AKP’li belediye başkanlarına ikişer sayfa ayrıldığını gördüm. Hadi onu da geçtim, yapsınlar. Belediyelerin faaliyetlerini eleştirmek değil, tanıtmak üzerine hazırlanan bu sayfalarda benim asıl itiraz ettiğim nokta, abartılı fotoğraf kullanımı.

Başkan’ın FB sayfası gibi!

Star İstanbul, Beyoğlu Belediyesi’ne ayırdıkları sayfalarda iyice coşmuştu. Saydım, Başkan Ahmet Misbah Demircan’ın tam yedi fotoğrafını kullanmışlar. Yetmemiş, Galata manzarasının üzerine Demircan’ın dekupesi kondurulmuş. Nasıl bir gecekondu gazetecilik anlayışıysa?

İtirazım Demircan’a değil, o sayfayı hazırlayan arkadaşlara! Ahmet Misbah Demircan’ın faaliyetleriyle ilgili ben de CADDE’de yazdım, bunun için binlerce fotoğrafını çektik. Başkan’ın ne kadar fotojenik, hiperaktif bir insan olduğunu da gayet iyi biliyorum. Ama bu, CADDE sayfalarını Belediye Başkanı’nın Facebook sayfasına çevirmemizi gerektirmiyor.

Diğer belediyelere ayrılan çifter sayfaya bakalım. Cuma günü Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı’nın üç (biri o sayfaya özel köşe yazısında kullanılan fotoğraf) resmi vardı. Pazartesi ise Fatih Belediye Başkanı beş fotoğrafla boy gösteriyordu. Elbette bir şehir eki belediyelere yer verir. Ancak bu sayfaların belediye özel yayını gibi hazırlanması doğru değil. Allah aşkına hangi okur propaganda okumak ister?

Dikkat çekici başka bir nokta da Belediye Başkanı’nın fotoğraflarından birinin, mutlaka Başbakan, Emine Hanım ya da başka bir mühim milletvekiliyle çekilmiş olması. Aynı mantaliteyi, Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yayınlarında görebilirsiniz.

HT İstanbul iyi örnek

Bakın arkadaşlar; İstanbul’a özel bir ek çıkarmanızı canı gönülden destekliyorum. Ancak  okunmasını istiyorsanız, naçizane bir tavsiyede bulunayım: Tek rakibiniz Habertürk’ün İstanbul gazetesine dikkatlice bakın. Ana gazeteyi sık sık eleştirmeme rağmen HT’nin İstanbul eki gerçekten iyi. Belediye reklamlarıyla gemiyi yürütmeyi düşünüyorsanız, hayatta başarılar!    

Star Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu’na son bir not: İstanbul eki tıpkı ana gazeteniz gibi çok erkek, çok somurtkan ve yaşlı duruyor. Kadınlara yer vermekten anladığınız İpek Tuzcuoğlu’na yazdırmaksa, öyle de olmaz. Kendi bünyenizde çalışan, genç, kalemi kıvrak isimleri neden parlatamıyorsunuz?  

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-eki-mi-belediye-yayini-mi_79516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!