Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

ODTÜ Ruhu Yaşıyor

Şehir Plancıları: Gökçek'in Bilirkişi Açıklamaları Suç

TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, ODTÜ'lü bilirkişilerle ilgili açıklamalarının suç teşkil ettiğini savunarak savcıları göreve çağırdı.

Hürriyet Gazetesi
Şehir Plancıları: Gökçek'in Bilirkişi Açıklamaları Suç

TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, ODTÜ’lü bilirkişilerle ilgili açıklamalarının suç teşkil ettiğini savunarak savcıları göreve çağırdı. TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, kentlerdeki gelişmelerin planlama ilkelerine bağlı kalmasının bir zorunluluk, bunun sağlanmasından da birinci derecede ilgili belediyelerin sorumlu olduğu ifade edildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"Atatürk Orman Çiftliği konusunda, ilgili İdare Mahkemesi ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden üç öğretim üyesini bilirkişi olarak re’esen görevlendirmiştir. Bu tür görevlendirmelerde, görevlendirilen bilirkişiler her ne kadar Üniversite’den görevlendiriliyorsa da, hazırladıkları raporlar kurumu bağlayıcı nitelikte olmadığı gibi, ilgili kurumun resmi değerlendirmesi olarak değil, belli bir uzmanlıktan kaynaklanan uzman görüşleri olarak sunulurlar. Söz konusu programda, Melih Gökçek bu görüşleri üniversitenin görüşleri gibi sunarak, kurumu bağlayıcı bir niteliğe dönüştürmeye çalışmıştır. Yine belirtmek gerekir ki, mahkemeler bilirkişi kurullarını re’esen görevlendirme yapmakta, uzmanların bu görevi kabul etmeme gibi bir hakları bulunmamaktadır. Yapılan görev kamusal niteliktedir.

Tek kişilik yönetim

Söz konusu programda Melih Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği konusunda, bilirkişi görüşlerinden alıntılar yapmış, daha sonra da yine aynı üniversitede yüksek lisans öğrencilerinin yürüttüğü bir çalışmadaki görüşleri, yine ODTÜ’yü bağlayan görüşlermiş gibi sunarak, bu çalışmadaki AOÇ ile ilgili görüşlerin bilirkişi raporuyla çatıştığını öne sürmüştür. Bu iki farklı görüşü de, ODTÜ’nün resmi görüşleriymişçesine değerlendirerek, yine çarpıtıcı biçimde, ODTÜ’nün tutarsızlık içinde olduğunu öne sürmüş ve bilirkişi raporunu etkisiz kılmaya çalışmıştır. Bu tür bir çarpıtma hem ODTÜ’ye hem de bilirkişilere yönelik bir haksızlıktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni tek kişilik bir yönetim anlayışına indirgeyen Melih Gökçek, bir yandan bilirkişilik kurumunun bağımsız bir kurul olduğunun farkında olmadığını, bir yandan da demokratik ortamlarda farklı görüşlerin bulunabileceğini düşünemediğini bir kez daha göstermiştir.

Mahkeme süreci devam ediyor

Şehir Plancıları Odası’nın açıklamalarında, ayrıca şu görüşler dile getirildi: "Şu an bilirkişi raporları çerçevesinde AOÇ Planının yürütmesi Büyükşehir Belediyesi aleyhine durdurulmakla birlikte, AOÇ ile ilgili mahkeme süreci devam etmektedir. Yine bilindiği gibi, mahkemelere yansımış bir konuda sürecin gidişini etkileyebilecek nitelikte girişimlerden tarafların kaçınması gerekirken, bu sürecin en temel parçası olan, mahkemenin bilirkişi seçimleri, bilirkişilerin yeterliliği, niyetleri ve yaptıkları çalışmaların niteliğine ilişkin olarak, tek yanlı, yanıltıcı ve çarpıtıcı çabalarda bulunmak ve bunu bir ulusal kanalda yapmak hukuki açıdan bir suç oluşturmaktadır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilari-gokcekin-bilirkisi-aciklamalari-suc_62821.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!