Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şehir Plancıları Odası’ndan ‘Zorla Tahliye’ İddiası

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu bugün (26 Temmuz 2011) bir basın açıklaması yayımlayarak ŞPO İstanbul Şubesi Çalışma Ofisinin, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce art niyetli bir şekilde tahliye edildiğini” ifade etti.

yapi.com.tr
Şehir Plancıları Odası’ndan ‘Zorla Tahliye’ İddiası

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu bugün (26 Temmuz 2011) bir basın açıklaması yayımlayarak ŞPO İstanbul Şubesi Çalışma Ofisinin, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce art niyetli bir şekilde tahliye edildiğini” ifade etti.

Basın açıklaması kapsamında şubenin, 1995 senesinden bu yana “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olarak kullandığı kamu mülkü çalışma ofisinden, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin tahliyeye zorlandığı” açıklandı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi 28.07.2011 tarihine kadar taşınmazın boşaltılması yönündeki tebligat gereğince çalışma ofisini 27.07.2011 Çarşamba günü tahliye edecek. Şube, söz konusu taşınma işlemlerinden sonra Beşiktaş‘ta Cihannüma Mahallesi Akdoğan Sokak No: 30 Daire: 6-7 adresinde bulunan yeni çalışma ofisinde faaliyet gösterecek.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan basın metninin tamamı ise şöyle:

“İstanbul Şubemiz kurulduğu 1991 yılından bugüne, meslek alanımız adına yürüttüğü faaliyetlerini aksatmadan sürdürmekle birlikte İstanbul’un geleceği adına, bilimsellikten ve kamu yararından uzak plan ve projeler karşısında mücadelesine devam etmiştir. Meslek alanımıza hukuksuzlukla müdahale eden ve rant odaklı planlama anlayışını İstanbul’a dayatarak kamu yararını ve İstanbul’un geleceğini hiçe sayanlara karşı, haklı ve giderek daha güçlü bir şekilde sürdürülen bu mücadelede; İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çoğu zaman karşımızda olmuştur.

Belediye’nin yıllardır süre gelen uygulamaları karşısında, Odamız tarafından yargıya taşınan planlara ilişkin davaların neredeyse tamamının lehimize sonuçlanması ise hukuk mücadelesindeki haklılığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Kamu yararı adına gerçekleştirdiğimiz ve haklılığı hukuk tarafından onaylanan müdahalelerimiz karşısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gösterdiği tepki ise; kamu kurumu niteliğindeki Anayasal bir kurumu kamuya ait bir mülkten tahliyeye zorlamak olmuştur.

Özellikle son yıllarda kamuya ait arazileri elden çıkaran ve kamuyu açıkça zarara uğratan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şimdi de art niyetli bir kararla Odamızın kullanımında olan kamu mülkünü,  hiçbir gerekçe göstermeden 10 gün içinde boşaltacağını tarafımıza tebliğ etmiş ve Odamızı istemeyen zor bir durumda bırakmıştır. Kamu mülklerinin kamu yararına aykırı şekilde kullanımını, hukuk yoluyla verdiğimiz mücadele ile engellememiz nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gösterdiği bu tavır, kabul edilebilir değildir. Bu tavrın Kamu Yararı için yürüttüğümüz çalışmalarımıza engel olmak amacıyla sürdürüldüğü açıktır.

Çalışmalarımızı ve mücadelemizi durdurmayı, yavaşlatmayı hedefleyen bu süreçten Odamızın hiçbir şekilde etkilenmeyeceğinin bilinmesini isteriz. Odamız bu art niyetli güç gösterilerine aldırmadan ve hesaplaşma yoluna gitmeden; İstanbullulara karşı taşıdığı sorumluluk gereği yetkileri ile kamu yararını gözeten uygulamaların yanında olmaya, yetkilerini kamu yararına aykırı ve bilimsellikten uzak bir şekilde kullananlara karşı ise mücadelesini yılmadan sürdürmeye ve meslektaşlarımıza destek olmaya devam edecektir”.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sehir-plancilari-odasindan-zorla-tahliye-iddiasi_88480.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!