Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şehirler Yarıştı; En Yüksek Sigortalılık Oranı Bolu'da

DASK'ın düzenlediği 'Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor' yarışmasının en yüksek sigortalılık oranı kategorisinde Bolu yüzde 46 ile birinci oldu. Bolu'yu, yüzde 42 ile Yalova, yüzde 40 ile Düzce izledi. En yüksek oranda poliçe artışı kategorisinde ise birinciliği Hakkari, ikinciliği Van, üçüncülüğü Muş aldı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı

yapi.com.tr / AA
Şehirler Yarıştı; En Yüksek Sigortalılık Oranı Bolu'da

Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) düzenlediği 'Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor' yarışmasının en yüksek sigortalılık oranı kategorisinde Bolu yüzde 46 ile birinci oldu. Yarışmada Bolu'yu, yüzde 42 ile Yalova, yüzde 40 ile Düzce izledi. En yüksek oranda poliçe artışı kategorisinde ise birinciliği Hakkari, ikinciliği Van, üçüncülüğü Muş aldı. En iyi zorunlu deprem sigortası teşvik kampanyası kategorisinde ise Bursa ve Tunceli birinciliği paylaştı. 
    
Yarışmanın ödül töreni, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katıldığı törenle JW Marriott Otel'de düzenlendi. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, törende yaptığı konuşmada, yarışmanın her üç kategorideki birincilerine DASK Güvenli Hayat Parkı armağan edeceklerini belirterek, tüm vatandaşların yararlanması için kent merkezine inşa edilecek parklarda, oyun grubu, yürüyüş parkuru, yeşil alan, deprem ve zorunlu deprem sigortasıyla ilgili eğitim materyallerinin yanı sıra küçük birer açık hava sinemasının bulunacağını kaydetti. Yazıcı, yarışmanın her üç kategorisinde ikinci ve üçüncü olan illerin İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri'ne, depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere malzeme yardımı yapacaklarını kaydetti.
    
DASK kuruluşundan bugüne 90 milyon lira hasar ödedi
    
DASK'ın faaliyetlerini değerlendiren Yönetim Kurulu Üyesi Okan Utkueri ise DASK'ın 12 yıldır ülkedeki konut sahiplerine deprem güvenceli yaşam sunmak için çalıştığını ifade ederek, ''Van depreminde yaşadığımız acı deneyim sigortalılık oranlarında kendisini gösterdi. 2011'de zorunlu deprem sigortalı konut sayısı yüzde 12,5 arttı. Bu artışın yüzde 5'i Van depreminden sonra gerçekleşti'' dedi. Zorunlu deprem sigortalı konutların sayısının 2011'de artarken, Simav ve Van'da meydana gelen hasar yapıcı depremler nedeniyle DASK'ın hasar tazminatı ödemelerinin de arttığını anlatan Utkueri, DASK'ın kuruluşundan bugüne kadarki toplam hasar ödemesi miktarının 90 milyon liraya ulaştığını söyledi.


Foto: Abdurrahman Antakyalı (AA)  

Başbakan Yardımcısı Babacan: DASK, Van'da bugüne kadar 61 milyon lira ödeme yaptı

Ödül töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, DASK'ın, Van depreminde konutları hasar gören sigortalı ev sahiplerine bugüne kadar 61 milyon lira ödeme yaptığını, bu rakamın önümüzdeki dönemde 80 milyon liraya ulaşabileceğini bildirdi. Babacan, DASK ile birlikte tüm sigorta sektörünün Van için yaptığı hasar ödemesinin de 150 milyon lira civarında olduğunu söyledi. Van'da deprem öncesi sigortalılık düzeyinin düşük olduğuna işaret eden Babacan, böyle olmasına rağmen 150 milyon liralık hasar ödemesinin 61 milyon liralık kısmının DASK tarafından yapıldığına dikkati çekti. Zorunlu deprem sigortasının yaygınlaştırılmasına destek olacak hükümler içeren Afet Sigortaları Kanun Tasarısını yeniden TBMM'ye sunduklarını ifade eden Babacan, önümüzdeki haftalarda bu tasarının TBMM'de ele alındıktan sonra yürürlüğe girmesini ümit ettiklerini kaydetti.

Babacan, gelişmiş ülkelerde afetler nedeniyle oluşan ekonomik kayıpların yarısına yakını sigorta tarafından karşılanırken, bu oranın gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde oldukça düşük olduğunu belirtti.
Geçen yıl dünyada afetlerin neden olduğu zararların ciddi biçimde arttığına şahit olduklarını, Yeni Zelanda ve Japonya'da yaşanan depremler ve diğer doğa olayları sonucu oluşan maddi kayıpların toplamının 2011 yılında 380 milyar dolara ulaştığını kaydeden Babacan, bu rakamın yaklaşık 105 milyar dolarının, yani yüzde 28'inin sigortacılık sektörü kanalıyla telafi edildiğini söyledi.
    
DASK'ın, depremin maddi sonuçlarının yönetiminde Türkiye'nin en önemli kazanımlarından birisi olduğunu ifade eden Babacan, ''1999'da yaşadığımız iki büyük depremin ardından kurulan ve 2000'de faaliyete başlayan DASK, aradan geçen zaman zarfında oluşturduğu kurumsal ve mali kapasite ile ülkemizi, afetlerle mücadelede, kendi ekonomik gelişmişlik düzeyindeki ülkelerin ilerisine taşımıştır. Türkiye'yi benzer ülkelerle mukayese ettiğimizde bizim doğal afet sigorta uygulamamız daha ileri bir noktada'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/sehirler-yaristi-en-yuksek-sigortalilik-orani-boluda_91238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!