Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şehitler Abidesi’nden Sonra Truva Atı da Bakıma Alındı

Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda bulunan Şehitler Abidesi’nin tadilat ihalesinin ardından, Truva antik şehrinin simgesi haline gelen ‘Tahta At’ın onarımı ve çevre düzenlemesi için yapılan ihale de sonuçlandı.

Zaman TURKUAZ
Şehitler Abidesi’nden Sonra Truva Atı da Bakıma Alındı

b>Çanakkale Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda bulunan Şehitler Abidesi’nin tadilat ihalesinin ardından, Truva antik şehrinin simgesi haline gelen ‘Tahta At’ın onarımı ve çevre düzenlemesi için yapılan ihale de sonuçlandı. Yıl boyunca ziyaret edilen merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içindeki Truva Antik Kenti’nde bulunan ve bazı bölümlerinde soyulmalar meydana gelen at bakıma alındı.

Özellikle Alman ve Japon turistlerin ilgisini çeken tahta atın onarımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne aktarılan 106 bin YTL’lik ödeneğin ardından, geçen hafta yapılan ihaleyi Gürbüzler İnşaat firması kazandı. 1974 yılında Çanakkaleli bir marangoza yaptırılan “Tahta At”ın eskiyen ve dökülen tahtaları ihale kapsamında önümüzdeki ay onarılmaya başlanacak. Ayrıca atın bulunduğu bölgenin de ziyaretçilerin daha rahat bir şekilde gezebilmesi için çevre düzenlemesi de yapılacak. Kültür Müdürlüğü yetkilileri, yılda yaklaşık 500 bin kişinin tüm dünyanın yakından tanıdığı ve filmlere konu olan “Tahta At”ın 2007 yılı ortalarında yeni görüntüsüyle ziyaretçilerin karşısına çıkacağını belirttiler.

Homeros’un İlyada destanındaki anlatıma göre, Paris adındaki Truvalı prens, Sparta Kralı Menelaos’un karısı “Güzel Helen”i Truva’ya kaçırdı. Bunun üzerine Menelaos, karısını geri almak için Truva’ya savaş açtı. Bütün Yunan krallarına da haberciler göndererek Helen’in kurtarılması için onlardan yardım istedi. Akhalılar, Truvalılarla 10 yıl boyunca savaştı. Savaşlarda bir sonuç elde edilemeyince, Truva’yı ancak bir savaş hilesiyle alabileceklerini düşünüp, savaşı bırakıp evlerine dönecekleri izlenimini yarattı. Bunun üzerine Akhalılar, büyük bir “Tahta At” yaparak Truvalılara hediye olarak sundu. Zafer sarhoşu Truvalılar hediyeyi kabul ederek kutlamalara başladı. Gece herkes uyuduğunda “Tahta At”a gizlenen Akhalı askerler dışarı çıkıp şehrin kapılarını açarak Akhalıların şehri ele geçirmesini sağladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehitler-abidesinden-sonra-truva-ati-da-bakima-alindi_47775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!