Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sektörde Büyümeyi Hedeflerken Daha Temkinli Olmalıyız"

İnşaat16 Grubu Derneği, sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Dernek Başkanı Şener Akkan, "2013 yılı, 2012'den daha iyi geçeceğini ilk üç aylık dönemde gördük. Ama son zamanlarda çıkan yasaların, piyasaya tam olarak yansımadığını düşünüyorum. Bunun için büyümeyi hedeflerken daha temkinli olmayız" dedi.

yapı.com.tr
"Sektörde Büyümeyi Hedeflerken Daha Temkinli Olmalıyız"

İnşaat16 Grubu Derneği'nin, her ay gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantılarının sonuncusu dernek binasında yapıldı. Dernek üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda sektörle ilgili birçok konu konuşulurken, özellikle sektörde yaşanan sorunlar masaya yatırdı. İnşaat sektöründeki KDV düzenlemesinin piyasalara yansıması, Çek Yasası'nın sektöre etkisi ve Kentsel Dönüşüm konuları toplantının gündemini oluşturdu. Sektörde 2013 yılının ilk çeyreği ve 2013 yılından beklentiler de toplantı gündemi içerisinde yer aldı.

"2013 yılı iyi başladı"

Toplantıda ilk olarak 2013 yılının ilk çeyreği ve 2013 yılından beklentiler konuşuldu. Yılın ilk çeyreğinin 2012 yılına göre daha iyi geçtiğini belirten İnşaat16 Grubu Derneği üyeleri, yine de 2013 yılı içerisinde sektördeki herkesin daha temkinli olması gerektiğini belirttiler. İnşaat16 Grubu Derneği Başkanı Şener Akkan, "2013 yılı için 2012'den daha iyi geçeceğini ilk üç aylık dönemde gördük. Ama son zamanlarda çıkan yasaların, piyasaya tam olarak yansımadığını düşünüyorum. Bunun için büyümeyi hedeflerken daha temkinli olmayız, daha sağlam adımlarla önümüzü görerek hareket etmeliyiz" diye konuştu.

"Dolandırıcı firmalar çoğaldı"

2012 yılında çıkan yasa ile karşılıksız çek verenlere uygulanan hapis cezasının kaldırılmasının piyasaya olumsuz yansıdığını ifade eden İnşaat16 Grubu Üyesi ve BT İnşaat Genel Müdürü Ertan Bilici, yasanın dolandırıcıları bir nevi teşvik ettiğini söyledi. Bilici, "Yeni yasa ile tanımadığımız firmalara güvenimiz zor oluyor. Yeni yasanın hapis cezasını kaldırması, dolandırıcıları adeta bu işe teşvik ediyor. Bu durumda bizim gibi dürüst çalışan kişileri etkiliyor" dedi. Ertan Bilici bir an önce yeni bir düzenleme ile bu durumun düzeltilmesi gerektiğini, piyasada birçok kişinin bu yüzden mağdur olduğunun altını çizdi.

"Konut kredilerinde düşük faizler alıcıyı cezbediyor"

Konut kredilerinin 0,80'lere gerilemesinin sektöre canlılık getirdiğini ifade eden İnşaat16 Grubu üyesi ve Çelebiler İnşaat Genel Müdürü Mehmet Necati Çelebi, "Konut kredilerinin 0,80'lere kadar gerilemesi alıcıyı cezbetti. Buda sektöre 2012'ye oranla daha fazla canlılık getirdi. Bunun yanında konuttaki KDV düzenlemesi alıcıların aklını ilk etapta karıştırdı ama konut kredilerindeki düşüş ve alıcıların KDV'si düşük konuta yönelmesi bu olumsuzluğu ortadan kaldırdı" diye konuştu.

"Arapların ilgisin, fırsata çevirelim"

Arapların Bursa'ya olan ilgisini, inşaat sektörünün kullanması gerektiğini belirten İnşaat16 Grubu Derneği Başkanı Şener Akkan, "Arapların Bursa'ya olan ilgisini hepimiz biliyoruz. Biz İnşaat16 Grubu üyeleri olarak bu ilgiyi fırsata çevirmeliyiz. Mütekabiliyet Yasası, hem İnşaat Sektörü hem de Türkiye için çok önemli. Bu yasayı iyi bir şekilde kullanırsak hem İnşaat Sektörü hem Türkiye büyür. Kabuğunu değiştirebilen firmaların ayakta kalacağını düşünüyorum. Kafamızı kuma gömersek her gün biraz daha geri gideriz. Çevremizi iyi gözlemlemeli, adımlarımızı dikkatli atmalıyız. Yaşanabilecek her krizi iyi görmeli bunu fırsata çevirmeliyiz. İyi yönetici olabilmenin temel şartı budur" dedi.

İnşaat16 Grubu Genel Başkanı Şener Akkan katılan bütün üyelere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Toplantıya katılan bütün üyeler yapılan toplantıların kendileri için çok olumlu geçtiğini inşaat sektörünün nabzını bu toplantılar sayesinde yakından öğrendiklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorde-buyumeyi-hedeflerken-daha-temkinli-olmaliyiz_106364.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!