Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sektörde Nitelikli Eleman Sıkıntısı Var

Merdiven altı üretim yapan firmaların zamanla piyasadan eleneceğini belirten Hidrolift Sanayi Makineleri Tic. Ltd. Şti. sahibi Mehmet Arslan, “Sektörde hammadde ve nitelikli ara eleman sıkıntısı var” dedi.

Hürriyet Ankara
Sektörde Nitelikli Eleman Sıkıntısı Var

Merdiven altı üretim yapan firmaların zamanla piyasadan eleneceğini belirten Hidrolift Sanayi Makineleri Tic. Ltd. Şti. sahibi Mehmet Arslan, “Sektörde hammadde ve nitelikli ara eleman sıkıntısı var” dedi.

KOBİ’ler konuşuyor bu hafta 40 yıllık bir sanayi kuruluşunu konuk ediyor. Yıllık kapasitesi 80 bin adet hidrolik silindir olan ve 200 çalışanı ile Avrupa’nın önde gelen silindir üreticileri arasında yer alan Hidrolift Sanayi Makineleri Tic. Ltd. Şti. sahibi Mehmet Arslan sorularımızı yanıtladı.

Firmanız, yaptığınız üretim, şubeleriniz ve sağladığınız katma değer hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Hidrolift’in kuruluş amacı, iş makinesi yedek parçaları üretmek ve hidrolik silindir tamiratları yapmak. Teknoloji ve iş kapasitesinde büyük bir atılım yapan firmamız 1994 yılında 50 çalışanıyla ve 2 bin metrekare kapalı alanıyla konusunda ortak ölçekli bir firma hüviyetine bürünerek OSTİM’de sayılı firmalar arasında yer almıştır.

2000’li yılların başları, Hidrolift’in Avrupa pazarına adım attığı yıllardır. Hidrolift pazara çok çabuk uyum sağlayarak 2010 yılına gelindiğinde üretiminin yüzde 65’ini neredeyse tüm Avrupa ülkeleri ve ABD de dahil olmak üzere bir çok dünya markasına ihraç eder hale gelmiştir. Bugün yıllık kapasitemiz 80 bin adet hidrolik silindir. 120 çalışanımız ve 2 adet şubemizle Avrupa’nın önde gelen silindir üreticileri arasında yer alıyoruz. Çalışanlarımızın büyük bir kısmını konularında uzman ve deneyimli mühendis ve teknik elemanlar oluşturuyor. Fabrika alanı içinde işçi sağlığını ve güvenliğini tehdit edecek unsurları göz önünde bulundurularak risk analizleri yapılmış ve riskler minimize edilmiştir. Fabrika içi sıcaklık, hava kirliliği, nem gibi faktörler daima kontrol altında tutulmaktadır. 

Maliyetler düşürülmeli

Devletten neler bekliyorsunuz?

Ülkemizin dünya ülkelerindeki firmalarla rekabet edebilmesi için, fiyat avantajları yönünden maliyetlerimizin düşürülmesi gerekmektedir. Başta elektrik olmak üzere, doğalgaz, işçilik giderlerinden işveren payına isabet eden SGK giderlerinin, devletçe alınan diğer vergilerin makul bir seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Ayrıca hammaddede dışa bağımlılığın önüne geçilebilmesi açısından bazı ürünlerin ülkemizde üretiminde kaliteye önem verilmesi bakımından gerekli tedbirlerin alınması şart.

Yurt dışı pazarından yer kapmak, artan rekabet şartları ve düşük kar marjından dolayı oldukça zor. Mevcut pazarı korumak bile başlı başlı başına bir çaba gerektirmektedir. Bu nedenle uygulanan baskılı kur nedeniyle zaman zaman başa baş noktasıyla mal satılmaktadır. Bu nedenle kurların gönümüz şartları içersinde tekrar gözden geçirilmesini gerekli. 

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorde-nitelikli-eleman-sikintisi-var_78812.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!