Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sektördeki Ar-Ge Kapasitesini Büyütmek Zorundayız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, katma değerli ürün için kimya sektörünü gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gerçek kimliğine kavuşturmak gerektiğini belirterek, ''Bu çerçevede, sektördeki Ar-Ge kapasitesini büyütmek zorundayız. Çünkü Kimya Sektörünün asıl katma değer yaratacağı alan budur'' dedi.

yapi.com.tr / AA
"Sektördeki Ar-Ge Kapasitesini Büyütmek Zorundayız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, katma değerli ürün için kimya sektörünü gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gerçek kimliğine kavuşturmak gerektiğini belirterek, ''Bu çerçevede, sektördeki Ar-Ge kapasitesini büyütmek zorundayız. Çünkü Kimya Sektörünün asıl katma değer yaratacağı alan budur'' dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB Konferans Salonu'nda bugün başlayan 5. Kimya Endüstrisi Gelişme Şurası'nda yaptığı konuşmada, 2 gün sürecek şurada sektörle ilgili önemli konuların ele alınacağını, ortak akılla, sektörle ilgili politikaların zemininin oluşturulacağını söyledi.

Dünyadaki gelişmiş ülkelerin her birinin özellikle birkaç sektörde uzmanlaştığını, dünya piyasalarına hakim olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu ülkelerin hepsinin kimya sektöründe uzmanlaşmış, bu sektörde kendi kapasitelerini oluşturmuş ülkeler olduğuna işaret etti. Kimyanın bütün sektörlerin ham maddesi, itici gücü olduğunu ifade eden, her alanda belirleyici unsurun, kimya sektörü ve bu sektörde yapılan çalışmalar olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ''İşin gerçeği, biz bu durumu geç fark ettik'' dedi. Bu konuda Japonya'yı örnek gösteren Hisarcıklıoğlu, dünyanın teknoloji üssü olan Japonya'da, toplam imalat sanayi yatırımlarının yüzde 12'sinin kimya sektörüne yapıldığını, imalat sanayindeki toplam Ar-Ge harcamalarının yüzde 18'inin kimya sektöründe gerçekleştiğini, bu rakamın yıllık yaklaşık 25 milyar dolara tekabül ettiğini belirtti.

Japonya'nın kimya sektörünü, sadece kendi içinde katma değer üreten değil, diğer sektörlerdeki katma değeri de artıran bir unsur olarak kullandığını, kimya sektörünü asla ihmal etmediğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, ''Bizim de kimya sektörüne bu gözle bakmamız, artık yeni bir yaklaşımla sektör stratejimizi bu çerçeveye sokmamız gerekiyor'' dedi.

13 bin 118 kayıtlı firma, 765 bin kişilik istihdam

Kimya sektöründe bu dönüşümü yapabilecek altyapı bulunduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Kimya sektörümüzün, milli gelir içinde sahip olduğu pay yüzde 8 ve sektör çok geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapıyor. Türkiye'de yaklaşık 2600 çeşit kimyasal ürün üretiliyor ve toplam üretim kapasitesi 180 milyon ton. Birliğimiz veri tabanına göre, Kimya Sanayi Sektörü'nde 13 bin 118 kayıtlı firma faaliyet gösteriyor. Sektörün sağladığı istihdam 765 bin kişi ve bunların yüzde 6'sı mühendis. Bu sektör, geçtiğimiz yıl 123 milyar dolarlık üretim yaptı. 13 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi ve Türkiye'nin ihracatçı ilk 10 sektörü içinde üçüncü sırada yer aldı'' diye konuştu.

Sektörde müthiş bir kapasite bulunduğunu ancak ihraç edilen kimyasal madde ve mamuller, ''kilogram başına ortalama 98 cent'' gibi düşük fiyatlı nitelikte olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, kimya sektörünün yapısal bir değişim gerçekleştirerek, katma değeri daha yüksek nitelikte, ortalama 2-2.5 dolar/Kg fiyatlı kimyasal maddelerin üretimine yönelmesi gerektiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, ''Eğer katma değerli ürün istiyorsak, kimya sektörünü gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, gerçek kimliğine kavuşturmamız gerekiyor. Bu çerçevede, sektördeki Ar-Ge kapasitesini büyütmek zorundayız. Çünkü Kimya Sektörünün asıl katma değer yaratacağı alan budur. Nihai ürünün yanında, diğer sektörlere yüksek katma değerli girdi tedarik etme kapasitesini oluşturmalıyız'' görüşünü ifade etti.

TOBB Başkanı, bu çerçevede sektörde üniversite-sanayi işbirliğinin büyük rol oynadığını, üniversite-sanayi işbirliğine en fazla ihtiyaç duyulan sektörün kimya sektörü olduğunu söyledi.

Kamu idaresine, özel sektöre ve üniversitelere referans olmak üzere, geniş katılımla 2010-2023 yıllarını kapsayan Kimya Sanayi Stratejik Plan Raporu'nun hazırlandığını ve hükümete sunulduğunu da anlatan Hisarcıklıoğlu, bu kapsamlı çalışmanın, olumlu sonuçlar vereceğine inandığını dile getirdi.

Konuşmasında, sektörün ihracatını yakından ilgilendiren AB mevzuatını takip etmenin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, ''Firmalarımızı AB mevzuatına hazırlamak zorundayız. Aksi halde yarın üreten ama satamayan konumuna geliriz'' dedi.

Kimya sektörünün ihracatının yılda ortalama yüzde 11 artış kaydederek, 2023 yılında, 50 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini de kaydeden Hisarcıklıoğlu, dünya çapındaki kimya sektörü ihracatının 2023'te 6,3 trilyon dolar olacağı tahmin edildiğinde, Türkiye'nin küresel payının, ikiye katlanarak, yüzde 0,44'ten, yüzde 0,79 seviyesine yükselmesinin öngörüldüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''İnanıyorum ki, Kimya Sektörünü gelişmiş ülkelerdeki yaklaşımla ele aldığımızda, bu değerin kat kat üzerine çıkacağız'' dedi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ve Kimya sektör Platformu Başkanı Mehmet Uysal da yaptıkları çalışmaları anlattı. Uysal, kimya sektör platformunun sektörde faaliyet gösteren 31 sivil toplum örgütü ve kimya ile ilgili akademik çevreleri temsil ettiğini söyledi.

Bu arada, Uluslararası 2011 Kimya Yılı faaliyetleri kapsamında düzenlenen İstanbul Liselerarası Slogan Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/sektordeki-ar-ge-kapasitesini-buyutmek-zorundayiz_87103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!