Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sektörel Güven Şubatta Toparlandı

Hizmet sektörü güven endeksi şubatta yüzde 6,1, inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri de yüzde 2,1 artış kaydetti.

yapi.com.tr/AA
Sektörel Güven Şubatta Toparlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımladı. Ocak ayında düşüş gösteren endekslerin şubatta bir miktar toparlanma yaşadığı görüldü. Bu toparlanmayı hizmet ve perakende sektöründe talebin artmasını bekleyen yönetici sayısından sağladı.

Hizmet sektörü güven endeksi şubat ayında yüzde 6,1, inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri de yüzde 2,1 arttı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, ocak ayında 87,5 iken, yüzde 6,1 artarak şubatta 92,9'a yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde "iş durumunun" iyileştiğini, "hizmetlere olan talebin" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5, yüzde 6,5 ve yüzde 6,8 yükseldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, şubatta yüzde 2,1 artarak, 97,9'a ulaştı. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, son üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" arttığını ve gelecek üç aylık dönemde "iş hacmi-satışların" artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. "Mevcut mal stok seviyesinin" mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sektorel-guven-subatta-toparlandi_156327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!