Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Selimiye Camii, Düzenleme Sonrası Kentin Buluşma Merkezi Olacak"

Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi. Böyle bir projede birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Serbes, ''Selimiye Camii şu anda yanından geçilip gidilen, çevresi bakımsız bir yapı halinde. Bu proje uygulandığında ise kentsel buluşma merkezi haline gelecek.''

yapi.com.tr
"Selimiye Camii, Düzenleme Sonrası Kentin Buluşma Merkezi Olacak"

Fotoğraf: HAKAN ŞAHİN/AA

Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.
    
Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Nihan Akdere, Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Edirne'nin Osmanlı Devleti'nin ikinci başkenti olduğunu belirtti. Edirne'nin camileri, hanları ve kervansaraylarıyla tarih şehri olduğunu ifade eden Akdere, şunları söyledi:
   
''Türkiye'nin dünya mirası ön listesinde yer alan, bu yıl dünya mirası olması için UNESCO'ya önerilen Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii hem ülkemiz hem de kentimiz açısından çok önemlidir. Selimiye Camii ve çevresinin tarihi ve kültürel potansiyelinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması düzenlemiştik. Yarışmada dereceye giren projeler belirlenmişti. Bugün hem proje sahiplerine ödüllerini vereceğiz hem de projeler üzerinde konuşma fırsatımız olacak.''
  
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve jüri başkanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ise yarışmaya katılan proje sahiplerine teşekkür etti.
  
Toplam 54 projenin yer aldığı yarışmada, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Nevzat İlhan, Prof. Dr. İlgi Yüce Aşkun, Doç. Dr. Yegan Kahya Sayar, Dr. Oktan Nalbantoğlu, Dr. Turgay Ateş, mimarlar Yeşim Hatırlı ve Orçun Ersan'dan oluşan jüri, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.
    
''Selimiye Camii Kentsel Buluşma Merkezi Haline Gelecek''
    
Yarışmada birinci olan grupta yer alan Beril Serbes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne Belediyesinin Selimiye Camii'nin Dünya Kültür Miras Listesi'ne alınması için büyük çaba harcadığını belirtti.
    
Böyle bir projede birinci olduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Serbes, ''Bu proje uygulandığı zaman Selimiye Camii kentsel buluşma merkezi haline gelecek. Şu anda yanından geçilip gidilen, çevresi bakımsız bir yapı halinde. Proje uygulanmaya başlayınca uygun görülen yollar kapanacak, çevresi daha düzenli hale gelecek. Mimar Sinan Caddesi'nin canlandırılması bu proje için çok önemli. Bu cadde yayalaştırıldıktan sonra daha turistik olacak ve Selimiye Camii'ni çekim noktası haline getirecek'' dedi. 
     
Tören, yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesiyle son buldu. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-camii-duzenleme-sonrasi-kentin-bulusma-merkezi-olacak_79514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!