Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Selimiye Camii, UNESCO Dünya Mirası'nın Asıl Listesine Alınmalı'

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 2000 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Mirası 'yedek listesi'ne alınan Selimiye Camii'nin 'asıl liste'ye alınması için özel bir birim kurulacağını söyledi.

Zaman Gazetesi
'Selimiye Camii, UNESCO Dünya Mirası'nın Asıl Listesine Alınmalı'

dirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 2000 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Mirası 'yedek listesi'ne alınan Selimiye Camii'nin 'asıl liste'ye alınması için özel bir birim kurulacağını söyledi.

Caminin UNESCO'nun asıl listesine alınması için yoğun çaba harcayacaklarını söyleyen Başkan Sedefçi, "Edirne'nin sembolü ve Türkiye'nin en büyük şaheseri olan Selimiye Camii'nin koruma altına alınması şehrimiz için büyük fırsat. Bu uzun bir süreç; hemen kısa sürede bitirilmesi mümkün değil. Yönetmelik gereği bu işin sahibi de Edirne Belediye Başkanlığı'dır." dedi. "Tüm sivil toplum örgütleri ile görüşerek, bu işe gerçekten gönül verecek bir ekip kuracağım." diyen Başkan Sedefçi, şunları söyledi:

"Programın amacı, insanlığın ortak mirasındaki çarpıcı kültürel ve doğal önemi olan alanları kataloglamak, isimlendirmek ve korunmasını sağlamaktır. Belli bazı durumlarda listelenen alanlar Dünya Miras Fonu'ndan parasal yardım alabilirler. Program 16 Kasım 1972'de Dünyanın Kültürel ve Doğal Mirası'nı ilgilendiren konvansiyon ile başladı. Bu tarihten beri 180 ülke konvansiyonu onayladı. Selimiye Camii ve çevresinin UNESCO korumasına alınması demek, Edirne'nin kültür kenti olması demektir. Selimiye Camii'nin Dünya Miras Listesi'ne girmesinin ardından Edirne çok şeyler kazanacak."

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Türkiye'den Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Divriği Ulu camii ve Darüşşifası, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Hierapolis, Pamukkale, Safranbolu, Truva antik kenti ve Pamukkale bulunuyor.

1569-1575 yılları arasında 2. Selim tarafından yaptırılan Selimiye Camii, taş işçiliği, çinileri ve kalem işleri bakımından eşsiz bir eser sayılıyor. Mimar Sinan'ın 80 yaşında yaptığı ve 'Ustalık eserim' dediği cami, Osmanlı-Türk sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş eserlerinden. Edirne'nin ve Osmanlı İmparatorluğu'nun simgesi olan cami, şehrin merkezinde yer alıyor. Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösteriyor. Kesme taştan yapılan cami, 2 bin 475 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Cami, mimarlık tarihinde en geniş mekâna kurulmuş yapı olarak da niteleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-camii-unesco-dunya-mirasinin-asil-listesine-alinmali_50111.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!