Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selimiye, ‘Pisa Kulesi’ mi Oldu?

Mimari şaheseri Selimiye Camii’nin dört minaresinden birinde 30 yıldan beri gözlenen ‘eğrilik’ araştırılıyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Özer, “Yaklaşık 30 yıldır İstanbul istikametinden kente girişte sol arka minarede bir ‘eğrilik’ var. Daha önce bu istikametten camiye bakıldığı zaman sanat eseri iki minareli gibi gözükürdü. Ancak sol

Radikal Gazetesi
Selimiye, ‘Pisa Kulesi’ mi Oldu?

Mimari şaheseri Selimiye Camii’nin dört minaresinden birinde 30 yıldan beri gözlenen ‘eğrilik’ araştırılıyor. Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Özer, “Yaklaşık 30 yıldır İstanbul istikametinden kente girişte sol arka minarede bir ‘eğrilik’ var. Daha önce bu istikametten camiye bakıldığı zaman sanat eseri iki minareli gibi gözükürdü. Ancak sol arka minaredeki eğrilik, caminin estetiğini bozuyor” dedi.

Özer’e göre eğriliğin nedeni, bir süredir süren tadilat çalışması sayesinde anlaşılacak: “İki minarenin külah ve âleminin tadilatı tamamlandı. Eğrilik  olan minaredeki külah ve âlemin yenilenmesine kısa sürede başlanacak. Minarenin taş kısmında hiçbir sorun yok. Sorunun âlem ve külahın üzerine bindiği seren direğinde olduğunu tahmin ediyoruz. Tabii bu külah ve âlemin indirilmesinin ardından daha da netleşecek. Seren direğinden kaynaklandığı kuvvetli bir sebep. Çünkü, 4 metrelik ve 150 kilogramlık bir âlemi üzerinde taşıyan bu direkler, rüzgârların da etkisiyle eğilmiş olabilir.” Özer, eğriliğin nedeni bulununca en kısa sürede düzeltileceğini de belirtti.

Türk mimari sanatının doruk noktası olan camiinin temeli 1568’de atıldı. 1575’te tamamlanan cami 70.89 metrelik dört görkemli minarayle çevrili. Minarelerin ikisinde, üç şerefeye birbirinden ayrı merdivenlerle çıkılabiliyor. Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği cami yekpare mermerden yapılan minberiyle de ünlü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiye-pisa-kulesi-mi-oldu_62593.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!