Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sen Zengin Plaza İnsanı Bense Garip Gecekonducu

Üç arkadaş, plazaların arasında kendince dik durmaya çalışan üç katlı bir gecekondunun önünde oturmuş çaylarını yudumluyor. Yüzlerinde Boğaz manzarasına dalıp gitmiş bir insan görüntüsü var! Bir yudum çay içip tekrar etrafa dikkat kesiliyorlar. Onların dalıp gittiği manzara yan yana yaşadıkları ama asla onların hayatlarının kıyısından dahi

Zaman Pazar
Sen Zengin Plaza İnsanı Bense Garip Gecekonducu

Üç arkadaş, plazaların arasında kendince dik durmaya çalışan üç katlı bir gecekondunun önünde oturmuş çaylarını yudumluyor. Yüzlerinde Boğaz manzarasına dalıp gitmiş bir insan görüntüsü var! Bir yudum çay içip tekrar etrafa dikkat kesiliyorlar. Onların dalıp gittiği manzara yan yana yaşadıkları ama asla onların hayatlarının kıyısından dahi geçemeyeceklerine inandıkları plaza insanlarının, hayatları, davranışları. Boğaz'dan geçip giden gemiler gibi, plazalara girip çıkan şık giyimli beyleri, hanımları izliyorlar. İstanbul'un varoş semtlerinden hemen yanlarına kondurulan 'ultra lüks' semtlere bakmak denizi izlemekten çok da farklı bir şey değil.

Onlar bulundukları semtin esas sahipleri olarak kendilerini görüyorlar. İstanbul'da yolların henüz bugünkü düzeye gelmediği, etrafın çamur ve harap olduğu yıllarda gelip konmuşlar, o zamanlar İstanbul bile sayılmayan bu bölgelere. Esenler'de, Armutlu'da, Maslak'ta, Halkalı'da, Gazi Mahallesi'nde kendilerince bir hayat sürmeye başlamışlar. Kendi içlerinde mutlu mesut yaşarken, birden, etraflarında yükselen inşaatlarla çevrelerinin değiştiğini hissetmeye başlamışlar. Bu gökdelenler bir anlamda geliri düşük, fakir semtin insanlarının hayatlarında yeni bir dönemecin de işareti olmuş. Semtlerine yeni gelenler onlar için 'lüksü' simgeleyen çoğu zaman 'özenilesi hayatlar' yaşayan kimseler! Bahçeşehir'de, Ataşehir'de, Etiler'de, Avrupa Konutları'nda, Halkalı'da, Maslak'ta yaşanan hayatlar çok yakınlarında görünse de aslında çok uzaklarında. Varoşların etrafında lüks sitelerin sahipleriyse onların hayatlarına dikkat kesilmek yerine mümkün mertebe onlarla bir araya gelmeden yaşamaya özen gösteriyor. Fakat lüksün hemen yanı başında yoksul hayat süren insanlar onların hayatlarına dikkat kesiliyor.

Ayhan Hayal, memleketinden göç edip İstanbul'a geldiğinden beri Esenler'de oturuyor. Kıt kanaat geçindiğini fakat buna rağmen hayatından memnun olduğunu söylüyor. Ama burunlarının dibindeki lüks evleri de merak etmiyor değil. Bahçeşehir hemen yanı başında ama bir o kadar da uzağında, zira bu semtten başını uzatacak cesareti yok. Bir gün camide namaz kılarken Bahçeşehir'de oğlunu ziyarete gelen bir baba ile karşılaştığını anlatıyor. Hayal, 'Karşılaştığım bey her sene bir ay oğlunda kalmaya geliyormuş. Fakat oturdukları sitenin etrafında cami olmadığı için bizim buradaki camiye gelmişti. Siteye giriş çıkışlarda sürekli güvenliğin sorgulamasına maruz kaldığı için oğluna dahi gelmekten çekindiğini anlattı." diyor.

Hikmet Zola da Maslak'taki son derece lüks plazaların ortasında üç katlı bir gecekonduda oturuyor. Çayını almış kapının önüne attığı eski bir koltukta etrafı izlerken rastlıyoruz ona. Önce konuşmaktan çekiniyor fakat sonra tam karşısında duran dev plazalara bakarak orada yaşamanın nasıl bir duygu olduğunu merak ettiğini anlatıyor. Her sabah işe gidip gelirken gördüğü insanlarla kıyas kabul etmeyecek kadar uzak dünyalarda yaşadığını söylüyor. İnsanların giyim-kuşamları onun en çok dikkatini çeken şey. 'Bize göre çok lüks yaşıyorlar.' dediği insanları şanslı görüyor.

Mesut Suskun ise plazaların içini çok merak ettiğini söylüyor. Fakat görmek istediği plazalara ancak bir temizlik işçisi olursa girebileceğini, aksi takdirde bunun mümkün olmadığını düşünüyor. Samsun'dan kalkıp İstanbul'a gelen, plazaların ortasında bir gecekonduda adeta köy hayatı yaşayan, evinin yan tarafında ahırı bulunan Emine Demir, bu hayatları uzaktan izlemenin kendisine yettiğini söylüyor. 'Zengin insanların hayatları bize göre seyirlik bir şey.' diyen Demir, 'Ancak temizlik için evlerine gittiğimizde o insanlarla yan yana geliyoruz.' diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sen-zengin-plaza-insani-bense-garip-gecekonducu_79866.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!