Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Senegal Devlet Başkanı'ndan Yatırım Çağrısı

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, "Türk firmalarına, iş adamlarına çağrıda bulunuyorum. Türkleri altyapı, inşaat, enerji gibi alanlarda yatırım yapmaya bekliyoruz" dedi.

yapı.com.tr
Senegal Devlet Başkanı'ndan Yatırım Çağrısı Senegal Devlet Başkanı Macky Sall

Sall, "Türk firmalarına, iş adamlarına çağrıda bulunuyorum. Afrika 30 milyon kilometrekarelik bir kıta. 1 milyar insan yaşıyor. Ekonomik ve demografik büyümesine bakıldığında çok fazla fırsat olduğunu görebiliyoruz. Türkleri altyapı, inşaat, enerji gibi alanlarda yatırım yapmaya bekliyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Latin Amerika temasları kapsamında başkent Dakar'a da uğramasının kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Sall, "Sayın Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerimizde önemli iş birliklerinin hayata geçirilmesine ve ilişkilerimizin daha da ileri düzeye taşınmasına karar verdik. Türkiye'nin Senegal kalkınma planına verdiği destek bizim için çok önemli. Türkiye özellikle Diamniadio bölgesinin gelişmesinde rol üstleniyor. Daha önce rekor bir sürede Summa firması uluslararası konferans merkezini inşa etmişti. Bu merkez birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptı. Şimdi de 250 milyon dolarlık projeler söz konusu. Bu da ilişkilerimizi daha da geliştirecek" diye konuştu.

"Türklerin tecrübesine ihtiyacımız var"

Türk yatırımcıların Senegal'de her geçen gün varlığını artırdığını dile getiren Sall, şöyle devam etti: "Türk devletine, Türk iş adamlarına ve halkına dostluk mesajı vermek istiyorum. Çanakkale'nin 100. yılı törenlerine Sayın Cumhurbaşkanı tarafından davet edildiğimde çok onurlandım. Çanakkale'ye de gittim ve mezarlıklarda Senegalli vatandaşlarımızın isimlerini gördüm. Atalarımızın oraya kadar gittiklerini görünce çok etkilendim. Türkiye ile ortak bir tarihimiz var. Afrika'da kazan-kazan politikasıyla iş birlikleri kurmak istiyoruz. Özellikle inşaat sektöründe yatırımcılar geliyor. Önümüzdeki yıllarda Türk yatırımcıları daha çok göreceğimizi düşünüyoruz."

Sall, Türklerin, özellikle büyük inşaat firmalarının, yüzyılların verdiği tecrübelerinin çalışmalarında da hissedildiğini belirtti. Afrika'da raylı taşımacılık sisteminin de yenilendiğini kaydeden Sall, bu konuda da Türklerin uzmanlığına ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Sall, Türkiye'nin tecrübesinin Afrika için önemli olduğunu vurgulayarak, "Türk firmalarına çağrıda bulunuyorum. Afrika'da her şeyin yapılması gerek. Afrika 30 milyon kilometrekarelik bir kıta. 1 milyar insan yaşıyor. 400 milyonu orta sınıfta bulunuyor. Ekonomik ve demografik büyümesine bakıldığında çok fazla fırsat olduğunu görebiliyoruz. Türkleri altyapı, inşaat, enerji gibi alanlarda yatırım yapmaya bekliyoruz. Şu an Afrika hızlı bir kalkınma aşamasında, biz de iş birliği yapmak için Türklerin tecrübesine ihtiyaç duyuyoruz" dedi.

Senegal kalkınma planıyla ülke yeniden inşa ediliyor

Planın kilit sektörlere temas ettiğini vurgulayan Sall, şunları kaydetti: "Planla daha etkin bir üretim sistemiyle ekonomimizi yapısal olarak değiştireceğiz. Bu da tarım, sanayi, üretim ve enerjinin geliştirilmesi anlamına geliyor. Bu çerçevede özel-kamu iş birliğiyle özel sektöre önemli bir yer açtık. Planın diğer ayağı insan sermayesi ve uzun süreli kalkınmaya yönelik. Bu da eğitim, sağlık ve dayanışmayı kapsıyor. Eğitimde hem özel okullar hem devlet okulları var. Ayrıca plan çerçevesinde Dakar'ın sağlık şehri olmasını hedefliyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/senegal-devlet-baskanindan-yatirim-cagrisi-_143064.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!