Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Senoz Vadisi'nde Zamana Karşı Yarış Kaybedildi

Senoz Vadisi’nde 11 köyün muhtarı, 2008’de Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuş ve “Vadimizi sit alanı ilan edin” demişti. Geçen hafta Rize’nin Çayeli ilçesine gelerek bölgede incelemelerde bulunan kurul kararını verdi. Kurul “Senoz Vadisi’nde halen faaliyet gösteren taşocakları ve yapımı devam eden HES projeleri

Radikal Gazetesi
Senoz Vadisi'nde Zamana Karşı Yarış Kaybedildi

Doğu Karadeniz’in incilerinden Senoz Vadisi’nde 11 köyün muhtarı, 2008’de Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na başvurmuş ve “Vadimizi sit alanı ilan edin” demişti. Geçen hafta Rize’nin Çayeli ilçesine gelerek bölgede incelemelerde bulunan kurul kararını verdi. Kurul “Senoz Vadisi’nde halen faaliyet gösteren taşocakları ve yapımı devam eden HES projeleri vadiyi olumsuz etkilemiş. Söz konusu alan doğal sit alanı özelliklerini yitirmiştir” dedi!

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer, “Deniz seviyesinden başlayan ve kısa sürede 3 bin metrelerin üzerine çıkan derin vadileri, şelaleler yaparak denize ulaşan dereleri, doğal yaşlı ormanları, binlerce bitki türü ve yaban hayatı, ilginç coğrafyası, yöreye özgü mimarisi ve doğayla bütünleşmiş sosyal ve kültürel özellikleriyle doğal sit alanı olduğu açıktır” dedi. Özer, mahkeme kararlarına rağmen süren inşaatlar nedeniyle doğanın tahrip edildiğini vurguladı:

“Senoz’da yapımına başlanan iki HES projesinde Rize İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen inşaat faaliyetleri sürdü. Doğal sit karakteri taşıyan bir alanda HES projelerine kolaylıkla ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmekte.”

Çevre Bakanlığı kararıydı

Hükümet, Doğu Karadeniz’de HES atağına kalkmaya karar verince, Rize’de ilk olarak Senoz Vadisi’ndeki iki projeye verilmişti. Çevre ve Orman Bakanlığı; 43 MW ve 20 MW’lık her iki projeye de “ÇED ‘Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu Gerekli Değildir” kararı vererek, santral inşaatlarına başlanılmasının yolunu açtı. Sonradan mahkeme kararlarıyla Bakanlığın “ÇED gerekmez” kararı iptal edildi, ancak inşaatlar sürdü.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/senoz-vadisinde-zamana-karsi-yaris-kaybedildi_75367.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!