Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Senoz Vadisi'ni Korumayan Koruma Kurulu'nu Mahkeme Düzeltti

Trabzon Koruma Kurulu Senoz Vadisi hakkında "HES projeleri nedeniyle SİT özelliğini yitirmiştir" dedi. Rize İdare Mahkemesi işlemi iptal etti. Karara göre SİT talebini ret kararı verenler hakkında "hukuki sorumluluklar doğması" da söz konusu.

bianet.orgRize İl İdare Mahkemesi Senoz Vadisi'nin doğal SİT alanı olması yönünde yapılan başvuruyu kabul etmeyen Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları  Koruma Kurulu kararını iptal etti.

Çayeli ilçesi Senoz Vadisi'nden köy muhtarları, 25 Haziran 2008 tarihinde Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'na başvurarak, vadilerinin doğal SİT alanı olarak tescil edilmesini talep etmişlerdi. Koruma Kurulu "Senoz Vadisi'nde halen faaliyet gösteren taş ocakları ile yapımı devam eden Hidroelektrik Santral (HES) projeleri vadiyi olumsuz etkilediğinden, söz konusu alan doğal SİT özelliklerini yitirmiştir" diyerek bu talebi reddetmişti.

Verilen ret kararının iptali için Senoz Yöresi Derneği'nin açtığı davada mahkeme, 18 Kasım 2009'da yürütmeyi durdurma kararının ardından, 23 Eylül 2010 tarihindeki duruşmada da iptal kararı verdi.

Rize İl İdare Mahkemesi kararında şöyle dedi:

"Uyuşmazlığa konu alanın doğal sit özelliklerini taşıyıp taşımadığının farklı bir branşın uzmanı olan müze araştırmacısı tarafından nasıl tespit edildiği tartışmalı olmakla birlikte (...) alınan dava konusu kararın 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun ilgili yönetmelik ve ilke kararları ile belirlenen amaçlara açıkça aykırılık teşkil ettiği anlaşılmaktadır"

İptal kararında aynı zamanda, SİT talebini ret kararı verenler hakkında "görevin hassasiyeti ölçüsünde araştırma ve incelemeye dayanmadan kararların alınması, bozulmadan yaşatılması önemli olan tabi ve kültürel değerler üzerinde geri dönülmez zararlar yaratacağından" hukuki sorumluluklar doğacağı belirtildi. (EÇ/EÜ))

* Bu haberde Karadeniz Gündem ve Emek Dünyası'ndan yararlandık.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/senoz-vadisini-korumayan-koruma-kurulunu-mahkeme-duzeltti_83492.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!