Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Seramiğin 100 Milyon Dolarlık Hacmi Otomotivin 1 Milyarından Daha Önemli'

Toplam cirosunu geçen yıl 2 milyar liraya çıkaran seramik sektörü, bu yıl yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. Yurtbay Seramik'in yönetim kurulu başkanı Zeki Yurtbay, sektörde üretimin yüzde 90'ının yerli olduğuna işaret ederek, bu sebeple seramikte 100 milyon dolarlık iş hacminin bile ülke ekonomisi için otomotivin 1 milyar dolarından önemli olduğuna

Zaman Gazetesi
'Seramiğin 100 Milyon Dolarlık Hacmi Otomotivin 1 Milyarından Daha Önemli'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin önde gelen işadamlarına 'Artık montajcılığı bırakın, kendi otomobilimizi üretelim' sözleriyle dikkat çektiği otomotiv sektöründeki yerli oran düşüklüğüne iş dünyası da katılıyor. Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yurtbay, otomotiv sektörünün şu anki durumunu, "Seramiğin 100 milyon dolarlık iş hacmi otomotivin 1 milyar dolarlık iş hacminden evladır." sözleriyle dile getiriyor. Sektörün duayenlerinden Yurtbay, seramik sektörünün dışa bağımlı olmadığını, üretimin yüzde 90'ının yerli olduğunu ifade ediyor. Faizlerin düşmesiyle sektörlerinin daha da güçleneceğine işaret eden Yurtbay, sadece 2011'de seramik pazarında yüzde 20'ye yakın büyüme olacağı görüşünde.

Ek yatırımlarla kapasitesi yüzde 100 büyüyen Yurtbay Seramik'in Eskişehir'deki yerleşkesinde düzenlediği toplantıda konuşan Zeki Yurtbay, ülkenin son 8 yılda çok önemli mesafeler kat ettiğini, bu sebeple şu an birçok fırsatın yatırımcısını beklediğini vurguladı. Şirket olarak bu sebeple 8 ay gibi kısa bir sürede porselen karo ve yapı kimyasalları üretimine yönelik yeni bir yatırımı tamamladıklarını açıklayan Yurtbay, böylece yıllık seramik üretim kapasitelerini 20 milyon metrekareye çıkardıklarını söyledi.

Türk seramik sektöründe 30 bin kişi çalışıyor. Yan sanayi ile birlikte bu rakam 150 bini buluyor. Türk seramik sektörünün yıllık kurulu kapasitesi 360 milyon metrekare iken, 2009'daki toplam üretim 225 milyon metrekare olarak gerçekleşti. Yaklaşık 10 firma geçici olarak üretimden çekildi ve 60 milyon metrekarelik kapasite atıl kaldı. Geçen sene ise toplam üretim 240 milyon metrekareye çıktı. Böylece 25 oyuncunun bulunduğu sektörün toplam cirosu da 2 milyar lira olarak gerçekleşti. Zeki Yurtbay, yine de ülkede seramikte arz fazlası olduğunu, bu sebeple ihracatın giderek önem kazandığını vurguluyor. Sektörün 2010 ihracatı 87 milyon metrekare olarak gerçekleşti. Bunun 6 milyon 300 bin metrekaresini Yurtbay Seramik gerçekleştirdi. Cirolarının 35 milyon dolarını 50 ülkeye yapılan ihracatın oluşturduğuna işaret eden Yurtbay, 2009'da 98 milyon lira olan cirolarının 2010'da 131 milyon liraya çıktığını söyledi. "Bu yıl ise 200 milyon lira ciro bekliyoruz. Çünkü son iki yılda yaptığımız yatırımların meyvesini ancak bu yıl almaya başlayacağız. Bu yatırımlar ciroyu yüzde 35-40 etkileyecek." Yurtbay, Avrupa'da seramik sektöründe yaşanan yüzde 35 daralmanın kendilerini etkilemediğini, yurtdışındaki müşterilerin sürekli üretim yapan güvenilir firma istediklerini belirtti. Türkiye'nin ilk dört seramikçisi arasında yer alan şirketin sadece seramik kısmında 729 kişi çalışıyor. 100 kişinin daha burada istihdam edileceğini söyleyen Yurtbay, Çaycuma ve Düzce'deki tuğla, kiremit ve yem fabrikaları da hesaba katıldığında 2 bin kişiye iş sağladıklarını kaydetti.

Rakamlarla seramik sektörü

Sektörde 25 büyük firma faaliyet gösteriyor.
Bu fabrikalarda 30 bin kişi çalışıyor.
Yan sanayi ile birlikte çalışan sayısı 150 bini buluyor.
Sektörün kurulu kapasitesi 360 milyon metrekare.
2010'da toplam üretim 240 milyon metrekare oldu.
Sektörün toplam cirosu 2 milyar lira.
2010 ihracatı 87 milyon metrekare olarak gerçekleşti.
Türk seramik sektörü dünyanın en büyük 9. pazarı.

Dijital seramik üretimine başladı

Yurtbay Seramik, yakın zamanda İtalya'da geliştirilen dijital seramik teknolojisini Eskişehir'deki fabrikalarına taşıdı. Bunun için yaklaşık 1 milyon Euro'ya 2 dijital seramik üretim makinesi satın alan, toplamda ise 20 milyon lira yatırım yapan firma, bu yıl toplam 20 bin metrekare üretim yapmayı planlıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Girgin, "Eskiden seramik üzerine serpme veya kondurma yapıyorduk. Şimdi bilgisayarda tasarladığımız her şeyi seramik üzerine işleyebileceğiz. Bu da seramiğin yer döşemelerinden duvarlara, yatak odalarından mutfaklara, bahçelere, caddelere kadar her yere girmesini sağlayacak." dedi. Bu teknoloji Türkiye'de üç firmada bulunuyor. Dijital seramik, ilk etapta normal seramiğe göre yüzde 30 fiyat farkıyla satılacak.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/seramigin-100-milyon-dolarlik-hacmi-otomotivin-1-milyarindan-daha-onemli_85294.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!