Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Seramik, İtalya ve İspanya’da Küçülüyor, Türkiye’de Büyüyor

Seramik, İtalya ve İspanya’da Küçülüyor, Türkiye’de Büyüyor

Hürriyet Gazetesib>İtalya ve İspanya gibi seramik sektöründe lider ülkelerin son yıllarda küçülme kaydettiğini belirten Avrupa Seramik Federasyonu Başkanı Alain Delcourt Türkiye’de seramik sektörünün düzenli bir büyüme içerisine girdiğini söyledi.

Türkiye’nin seramik sektöründe İtalya ve İspanya’dan sonra üçüncü olduğunu belirten Avrupa Seramik Federasyonu Başkanı Alain Delcourt, Avrupa ülkelerinde küçülen seramik sektörünün Türkiye’de büyüdüğünü söyledi. UNICERA 18’inci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı'na katılan Alain Delcourt, Türk ürünlerinin başta Avrupa olmak üzere dünyanın her yerinde kabul gördüğünü belirterek, "Sektörün verimliliğini artırmaya yönelik yatırımlar yapılması gerekiyor" dedi.

Çok hızlı büyüyor:
UNICERA Seramik ve Banyo Fuarı’ndaki Türk yapımı tasarımların çok ilgisini çektiğini ve Avrupa’daki kaliteli ürünlerden bir farkının olamadığını söyleyen Delcourt, şöyle konuştu: "Türkiye’deki seramik sektörü Avrupa açısından çok önemli. Şu an üçüncü büyük seramik üreticisi konumunda bulunan Türkiye’nin önünde İspanya ve İtalya var. Ancak bu piyasalar küçülmekte olmasına rağmen Türkiye büyüyor. Bu ülkede seramik sektöründe çok etkileyici bir olgu var. Bu da sektörün kalite dizayn ve tasarım açısından ne kadar hızlı ilerlediğini gösteriyor."

Markasına bakmadan tanırım:
Bundan yıllar önce Türkiye’de üretilmiş seramiği görüntüsünden ayırt edebildiğine dikkat çeken Alain Delcourt, "En iyi ve kaliteli ürünlerden farklı olduğunu hemen anlayabiliyordunuz. Ancak bugün Türkiye’deki ürünlere baktığımızda markasını görmeseniz bile, en iyi ürünlerden ayırt etmeye ihtimal yok. Burada model tasarımlar bulunuyor yani en iyi uluslararası düzeyi görüyoruz" dedi. Türkiye’de seramik sektöründe yaşanan sorunlara yabancı olmadıklarını belirten Delcourt, rekabetin yoğun olduğu bir sektörde en iyiyi üretenlerin ayakta kalabildiğine dikkat çekti.

Delcourt, "Enerji ve işgücü maliyetlerinin çok yüksek olması, döviz kurunun aleyhimize çalışması bu tür sorunları zaten yaşıyoruz. Ancak Türkiye’nin Avurupa’dan tek farkı Avrupa’nın alt yapısının Türkiye’den daha iyi olması. Sadece iş gücünün ucuz olmasına dayanarak rekabet yapmaya kalkışırsanız her zaman sizden daha ucuz bir ülke olacaktır. Bunun örneklerini Çin’de görüyoruz. Eskiden sadece fiyatla rekabet ediliyordu. Ancak o dönemler bitti" dedi.

Verimlilik artsın:
Türkiye’de seramik sektörünün yaşadığı zorluklar karşısında ayakta kalabilmesinin tek yolunun verimliliği artırma yönünde yapacağı yatırımlar olduğunu belirten Delcourt, ekonomik gelişme ve toplumun refah seviyesi arttıkça işgücü maliyetlerinin artacağını söyledi. Delcourt, "Şirketler artık sadece iş gücünün ve emeğin ucuz olmasına güvenemezler. Çünkü ülkede ekonomik gelişme söz konusu" diye konuştu.

İhracat hedefimiz 1 milyar dolar
Türkiye Seramik Federasyonu Başkanı Adnan Polat, sektörün, vergi maliyetleri, enerji yükü ve aşırı değerli YTL gibi bir çok sorunla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. 2006 yılında sektörün ihracat hedefinin 1 milyar dolar olarak açıklayan Polat, bunun diğer sektörlerle karşılaştırıldığında küçük bir rakam gibi görünebileceğini ancak, yaratılan katma değerin 900 milyon dolar civarında olduğunu söyledi. Polat, "Sektör, önümüzdeki 10 yıl içinde bunu 3-4 katına çıkarabilecek potansiyele sahiptir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seramik-italya-ve-ispanyada-kuculuyor-turkiyede-buyuyor_45235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!