Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Serbest Şehircilik Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik

''Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Planlama Mimar Mühendisleri Odası Serbest Şehircilik Hizmetleri, Büro Tescil, Mesleki Denetim ve En Az Ücret Yönetmeliğinde'' değişikliğe gidildi.

yapi.com.tr / AA
Serbest Şehircilik Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik

''Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Planlama Mimar Mühendisleri Odası Serbest Şehircilik Hizmetleri, Büro Tescil, Mesleki Denetim ve En Az Ücret Yönetmeliğinde'' değişikliğe gidildi.

Şehir Plancıları Odası'nın konuya ilişkin yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, yönetmelik serbest şehircilik hizmetleri üreten yerli veya yabancı, gerçek ya da tüzel kişiler ile bu hizmetleri yaptıran, onaylayan, uygulayan gerçek veya tüzel kişileri kapsıyor.

Yönetmeliğe göre, bir yetkili serbest şehirci yalnızca bir serbest şehircilik bürosunun sahibi, ortağı ve yetkili serbest şehircisi olarak görev alabilecek. Yetkili serbest şehircisinin bir başka serbest şehircilik bürosunun ortağı veya sahibi olduğu belirlenen serbest şehircilik bürosunun tescili ve tescil yenilemesi yapılmayacak.

Ancak, bir yetkili serbest şehircinin çoğunluk hisselerine sahip ortağı olduğu şirket ile aynı il sınırları içinde olmak koşuluyla, serbest meslek erbabının tabi olduğu vergi sistemine tabi gerçek kişi olarak yaptıracağı serbest şehircilik bürosu kayıt ve tescil işlemi bu kapsam dışında olacak.

Serbest şehircilik bürosunun yeterlilik grubu, ortaklardan en yüksek hisseye sahip yetkili şehircinin grubuna göre belirlenecek.

Kamu kurumlarında, çoğunluk hissesi kamuya ait şirketlerde memur, sözleşmeli memur ya da işçi statüsünde çalışanlar yetkili serbest şehirci olarak görev üstlenemeyecek, serbest şehircilik bürosunun sahibi ya da ortağı olamayacak.

Serbest şehircilik bürosu, Oda tarafından farklı bir tarih verilmediği sürece her yıl Ocak ayı sonuna kadar tescil yenileme ücretini ödeyerek, tescil yenileme için Odaya başvurmak zorunda olacak.

Mesleki denetim uygulaması, serbest şehircilik hizmetinin yönetmelik hükümlerince kayıt ve tescilini yaptırmış serbest şehircilik bürosu ve yetkili serbest şehircilerce ve en az ücret tablosuna uygun olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine ilişkin olarak yapılacak.

Oda, serbest şehircilik hizmetlerini yürürlükteki mevzuat ile planlama ve şehircilik ilkeleri, kamu yararı, mesleki etik ve benzeri bakımlardan denetlemeye yetkili olacak.

Mesleki denetim uygulaması, serbest şehircilik hizmeti onaylanmak üzere ilgili idareye sunulmadan önce yaptırılacak.

Mesleki denetim uygulaması ücreti, Oda Yönetim Kurulu tarafından her yıl en az bir kez yayınlanan, üyelere yazılı olarak ve internet ortamında duyurulan Mesleki Denetim Uygulaması Ücret Birim Değerleri Tablolarına göre tahakkuk ettirilecek. Serbest şehircilik bürosunda ücretli olarak çalıştırılacak teknik elemanlardan TMMOB'ye bağlı odalara üye olmaları gerekenlerin üyeliklerinin aranması zorunlu olacak.

Öte yandan ''Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası Asansörlere Ait Elektrik Mühendisliği Hizmetleri Yönetmeliği'' ile ''Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Asansörlere Ait Makina Mühendisliği Hizmetleri Yönetmeliği'' de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/serbest-sehircilik-hizmetleri-yonetmeliginde-degisiklik_88527.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!