Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sertifikalı Ev" Yarışı Başladı

SPK’nın taslağını hazırladığı gayrimenkul sertifikası için sektörde birçok firma hazırlıklarını sürdürüyor.

yapı.com.tr
"Sertifikalı Ev" Yarışı Başladı

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) taslağını hazırladığı gayrimenkul sertifikası için sektörde birçok firma hazırlıklarını sürdürüyor. Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre, 1995 yılında uygulamaya giren ancak başarısız olması nedeniyle rafa kalkan gayrimenkul sertifikası için yapılan güncelleme sayesinde inşaat firmaları da sıcak bakmaya başladı. Varyap-Gap ortaklığı İstanbul Finans Merkezi’nde hayata geçirilen Metropol İstanbul’da nisan ayında gayrimenkul sertifikası çıkarmaya hazırlandıklarını açıklamasından sonra, finans merkezinin bir başka projesinin de gayrimenkul sertifikası ihracı için hazırlandığı belirtildi.

KONUTDER Başkanı ve Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik ise gayrimenkul sertifikasının doğru çözülürse çok iyi bir enstürman olacağını belirterek, şöyle konuştu: “Hem sektör hem de tüketici açısından faydalı olur. Tüketici şu anda para biriktiriyorsa ev alabiliyor. Borsadaki GYO’ların hisse senedine yatırım yaptığında da bunu konut getirisi gibi düşünmüyor. Tüketici bu şekilde konutun değerine yatırım yaptığını düşünebilir. Firmalar açısından da ortaklık mantığında işler. Biz bir dönem çalışmıştık, bu işin bir ucunda olmak isteriz.”

"Başarılı modellerle uzun vadeye yayılır"

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, gayrimenkul sertifikası konusunda şunları söyledi: “Türkiye’de kentsel dönüşüm başlıyor. Kentsel dönüşüm için finansman enstürmanlarından birisi olabilir. İlk etapta sertifika çıkaran firmalar başarılı olursa, diğer firmalar için de teşvik edici olur. İlk uygulayanların başarılı olması durumunda uzun vadede sertifika ihracının devamı gelebilir. Biz de değerlendirdik ancak henüz nihai bir karar almadık.”

"Şart koyarız teminat alırız"

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul sertifikasının kullanılması için şartların oturması ve vatandaşa garanti verilmesi gerektiğini belirterek, “Çalışma tamamlandıktan sonra sektöre yeni bir anlayış getirebilir. Küçük yatırımcıyı çekecek. Yatırım için konut alanlar için de farklı bir enstürman olacak” dedi.

Gayrimenkul sertifikası nedir?

SPK tebliğ taslağına göre, gayrimenkul sertifikaları ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkacak. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifika, projeler başlarken satışa çıkacak ve borsada ihraç edilecek. Proje tamamlanana kadar sertifika işlem görecek ve proje bittiğinde işlemden çekilecek. Elinde sertifika olanlardan isteyen dairesini isteyen parasını alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sertifikali-ev-yarisi-basladi_105555.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!