Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sessiz Sedasız Durdurma

Sirkeci-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze tren seferleri 9 haftalığına durduruluyor. Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarında yapılacak sondaj çalışmaları nedeniyle iptal edilecek seferler, kentiçi ulaşımı olumsuz yönde etkileyecek ve yurttaşları mağdur edecek.

Cumhuriyet Gazetesib>Sirkeci-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze tren seferleri 9 haftalığına durduruluyor. Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarında yapılacak sondaj çalışmaları nedeniyle iptal edilecek seferler, kentiçi ulaşımı olumsuz yönde etkileyecek ve yurttaşları mağdur edecek. Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) Genel Müdürlüğü, Marmaray Projesi'nin ikinci etabı olan banliyö hatlarının 3'e çıkarılması ve bütün sistemin yenilenmesiyle ilgili ihale süreci bitmediği için Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı arasında yapılan tren seferlerinin 2 yıllığına durdurulması 2008'in ilk yarısına ertelendi.

Ancak proje kapsamında tren hatlarında sondaj çalışması yapmak için önümüzdeki günlerde seferler 9 haftalığına durdurulacak. Tren hatlarında 200 metre aralıklarla 598 noktada sondaj yapılacak.

Tallimatla ortaya çıktı
Çalışmanın eylül sonunda bitirilmesi planlanıyor. Buna karşın tren seferlerinin ne zaman durdurulacağı ne resmi kurumlar tarafından ne de bu hatları kullanan yurttaşlar tarafından biliniyor. Tren seferlerinin 9 haftalığına durdurulacağı DLH'nin geçen günlerde TCDD bilet satış noktalarına bir yazı göndererek "30 Temmuz'dan itibaren en geç 7 günlük satış yapın" talimatı vermesi ile ortaya çıktı. Bu talimat nedeniyle tren seferlerinin önümüzdeki günlerde durdurulması bekleniyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu, trenlerin seferde olmadığı dönemde alternatif ulaşım seçeneklerinin belirlenmemesini eleştirdi. İETT Genel Müdürlüğü yetkilileri DLH Genel Müdürlüğü'nden kendilerine ek otobüs seferi konulması yönünde bir talep gelmediğini belirttiler. Yetkililer, tren seferlerinin durdurulmasının İstanbul trafiğinde sıkıntı yaratacağını belirttiler.

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul Şube Başkanı Hasan Bektaş, kurumlar arası plansızlığın İstanbul'u kaosa sürükleyeceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sessiz-sedasiz-durdurma_55645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!