Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Sevi’nin Evi Bulundu’ İddiası

Sabetaycılığın kurucusu olarak bilinen Sabetay Sevi’nin doğduğu ev olduğu savlanan bina, Agora kazılarının önünü açmak için yapılan yıkım çalışmasında ortaya çıktı. Sabetayistler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden binanın restore edilerek ibadete açılmasını isterken Büyükşehir yetkilileri ise binanın onarıldıktan sonra kazı evi olarak

Cumhuriyet Gazetesi
‘Sevi’nin Evi Bulundu’ İddiası

Sabetaycılığın kurucusu olarak bilinen Sabetay Sevi’nin doğduğu ev olduğu savlanan bina, Agora kazılarının önünü açmak için yapılan yıkım çalışmasında ortaya çıktı. Sabetayistler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden binanın restore edilerek ibadete açılmasını isterken Büyükşehir yetkilileri ise binanın onarıldıktan sonra kazı evi olarak değerlendirileceğini açıkladı.

Tarihi Roma Agora’sını görünür kılmak için İkiçeşmelik yolu üzerinde yapılan kazılarda, 17. yüzyılda İzmir Agora’da doğduğu belirtilen Sabetay Sevi’nin evi olduğuna inanılan bina ortaya çıkarılmıştı. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen çalışmalarda, binanın son yıllarda “çöp ev” olarak kullanıldığı öğrenildi.

Amerika, İsrail ve Türkiye’deki Sabetayist derneklerinin binanın ibadete açılması için belediyeye baskı yaptığı da öğrenildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sevinin-evi-bulundu-iddiasi_68034.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!