Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şeyh Kondu Halk Bezdi

Türkiye tarihinde görülmemiş bir rant operasyonuyla Çamlıca’da yükselen Emaar Square projesinde inşaat çalışmaları 5 yıldır aralıksız sürüyor. Dubai Şeyhi El Maktum’un şirketinden ev alanlar projedeki gecikmeden, semt sakinleri gürültüden, bölgeden geçenler ise yolların kapatılmasından dolayı isyanda

yapi.com.tr
Şeyh Kondu Halk Bezdi

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre, Üsküdar Ünalan Mahallesi'nde inşaatı devam eden ve ‘otel, rezidans ve alışveriş merkezinden' oluşan Emaar Square projesi İstanbul halkını çileden çıkardı.

3194 sayılı İmar Kanunu ve İstanbul İmar Yönetmeliği'ne aykırı imar planı sayesinde Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum'un şirketi Emaar, Çamlıca eteklerindeki 66 dönümlük araziye tam 800 bin metrekare inşaat yapıyor. Emsale dahil inşaat hakkı 198 bin metrekare olan projede, emsal fazlası 600 bin metrekare inşaat bulunuyor.

Teslimler gecikti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imar plan tadilatıyla arazinin en yüksek noktasından kot verilip, parselin tamamı yapılaşmaya açılırken, zemin altında kat sınırlaması getirilmedi ve bu alanlar emsal dışı tutuldu. Böylece Dubai Şeyhi yerin altında 154 bin metrekarelik alanı ve 491 mağazasıyla Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezini yapıyor. Bölgedeki parsellerde yükseklik 3 katla sınırlanırken, Emaar Square arazisi için sınırsız yükseklik izni var. El Maktum, yerin üstünde 46 katlı ofis ve otel kulesiyle, toplam 1000 konutluk bloklar inşa ediyor. Dubai Şeyhi El Maktum'un şirketi Emaar araziyi 2008 yılının Şubat ayında Halis Toprak'tan peşin olarak 401 milyon dolara satın aldı.

7/24 inşaat çalışması

2012 yılında inşaatı başlayan Emaar Square projesinin 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyordu. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. Etap etap daire teslimlerinin gerçekleştirilmeye çalışıldığı projenin tamamının 2018 yılının yaz aylarında bitirilmesi bekleniyor. Daire teslimlerinde yaşanan 1,5 yıllık gecikme nedeniyle ev sahiplerine aylık tazminat ödeniyor. Alıcılarının elde edecekleri aylık tahmini kira bedeli borç bakiyesinden düşürülürken Emaar, ev sahiplerine zaman zaman mektup göndererek “Bina kaliteli malzemeden yapıldığı ve yasal prosedürlerden dolayı daire teslimlerinde gecikme yaşanıyor” diyor. Konut teslimlerinin 2017 yılına kadar devam etmesi beklenirken, 2016'nın ikinci çeyreğinde tamamlanacağı açıklanan alışveriş merkezinin açılışı önce 29 Ekim'e ardından Şubat 2017'e ertelendi.

İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından projede herhangi bir kamu yararı olmamasına rağmen 7 gün 24 çalışma izni verildi. 4 yılı aşkın bir süredir gece – gündüz devam eden inşaat çalışmalarının ortaya çıkardığı gürültü ve çevre kirliliği nedeniyle semt sakinleri bezmiş durumda.

Trafik felç oldu

Emaar Square projesi için Libadiye Köprüsü'nün yıkılıp yeniden yapılması ve E-5 ve TEM bağlantı yollarının genişletilmesi çalışmaları Anadolu Yakası'nda Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy ve Ataşehir ilçelerinin bir bölümünde trafiği felç etti.13 Temmuz'da 120 gün süreyle trafiğe kapatılıp yıkılan Libadiye Köprüsü'nün 13 Kasım'daki açılışı da 1 Aralık'a ertelendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seyh-kondu-halk-bezdi_151772.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!