Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şeyh Parayı Ödemedi, Bütçe Tutmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 bütçesinde gelir kalemleri içinde yer verdiği İETT'ye ait Levent'teki arazinin satışından elde edilecek 980 milyon YTL artı KDV'nin Sama Dubai tarafından yatırılmaması bütçe hedeflerinin tutmasını engelledi.

CNN Türk
1 Şeyh Parayı Ödemedi, Bütçe Tutmadı

stanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 bütçesinde gelir kalemleri içinde yer verdiği İETT'ye ait Levent'teki arazinin satışından elde edilecek 980 milyon YTL artı KDV'nin Sama Dubai tarafından yatırılmaması bütçe hedeflerinin tutmasını engelledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılına ait faaliyet raporu belediye meclisinin gündemine geldi. Raporda, bütçe uygulamalarına ilişkin yapılan analizde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2007 yılı gider bütçesinin 4 milyar 850 milyon YTL olarak öngörülmesine karşın, gelir bütçesinin 3 milyar 980 milyon YTL olarak öngörüldüğü ve aradaki farkın da açık/fazlanın finansman tablosu ile denkleştirilerek belediye meclisinde kabul edildiği belirtildi. Gider bütçesinin yüzde 99.8'lik bir gerçekleşme oranıyla 4 milyar 838 milyon 456 bin 586 YTL düzeyine ulaştığı belirtilen raporda, tamamı yatırım giderlerinden oluşan 2 milyar 909 milyon 212 bin 133 YTL'lik sermaye giderlerinin toplam harcamalar içindeki payının yüzde 60.1 olduğu vurgulandı. Rapora göre, metro yatırımları, alt ve üst geçitler, köprülü kavşak ve viyadük yatırımları, asfalt işleri, dere ıslahları, trafik ve yol düzenleme işleri, okullara kapalı spor salonları yapımı, depremle ilgili güçlendirme faaliyetleri gibi yatırımların yer aldığı sermaye giderleri kaleminin yanı sıra diğer kalemler içinde yer alan yatırımlarla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2007 yılında bütçesinin yüzde 65'ini yatırımlara ayırmış oldu. Gelirler Rapora göre, 2007 yılında 3 milyar 980 milyon YTL olarak öngörülen gelir bütçesi ise yüzde 96'lık bir gerçekleşme ile 3 milyar 814 milyon 130 bin 365 YTL ile hedeflenen gelirin yüzde 4 altında kaldı. Bir önceki yıl gelir bütçe gerçekleşmesinin 4 milyar 139 milyon 348 bin 322 YTL olduğu dikkate alındığında, 2007 yılı gelir bütçe gerçekleşmesi 2006'ya göre de yüzde 8 düzeyinde azaldı. Raporda, 2006 yılı bütçesinde yüzde 57 oranındaki artışın, yabancı sermayenin İstanbul'a olan ilgisinin artmasıyla, gayrimenkul satış gelirlerinin 8.5 kat artması, belediyenin genel bütçe vergi gelirlerinden aldığı payın 2005 yılına göre yüzde 23 oranında artmasından kaynaklandığı ifade edildi. Raporda, 2007 yılında gerek merkezi yönetim vergi gelirlerinde aynı oranda artışın kaydedilememesi, gerekse önemli gayrimenkul satışlarından beklenen tahsilatın açılan davalar nedeniyle gerçekleşmemesinin toplam gelirlerin düşmesine neden olduğu vurgulandı. Raporda, buna örnek olarak Dubai şeyhi El Maktum'a ait Sama Dubai Gayrimenkul Yatırım A.Ş. tarafından 980 milyon YTL artı KDV bedelle satın alınan İETT'ye ait Levent'teki arazinin bedeli gösterildi. Taşınır ve taşınmaz mal satış gelirlerinden oluşan sermaye gelirleri kalemi için 2007 yılı bütçesinde 277 milyon 750 bin YTL gelir öngörülmesine karşın, 124 milyon 65 bin 878 YTL gelir elde edilerek yüzde 54 düzeyinde gerçekleşme sağlandı. Bu gelir kalemi bir önceki yıl sermaye gelirleri olan 793 milyon 656 bin YTL ile karşılaştırıldığında da, 2007 yılında yüzde 84 düzeyinde azaldığı görüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seyh-parayi-odemedi-butce-tutmadi_61136.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İETT arsası satışının iptali gerekir. Ayrıca yatırdığı pey akçasının de yanması sözleşme gereğidir. Saygılarımla.. cevat geray YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!