Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şeyhe Komşu Olmak İsteyen Paraya Kıyıyor

İsmailağa Cemaati'nin kalbi İsmailağa Camii'ne yakın oturmak isteyenler kirada 100-350 YTL, satılık konutta da 20 bin YTL'ye kadar fark ödüyor... Emlakçılara göre bu arz-talep meselesi... Cemaatin internet sitesine bu konuda yazanlar da "Param olsa sırf sultanıma yakın diye alırdım" ya da "Allah dünyada komşu eylemezse, inşallah ahirette komşu

Milliyet Gazetesi/Ümran AVCI
Şeyhe Komşu Olmak İsteyen Paraya Kıyıyor

akşibendi tarikatının İsmailağa Cemaati'ne komşu olmak için kesenin ağzını açmak şart. Cemaatin kalbi İsmailağa Camii'ne yakın oturmak isteyenler kirada 100-350 YTL, satılık konutta da yaklaşık 20 bin YTL daha fazla ödemek durumunda. İsmailağa Cemaati'nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nun müridi olan bir emlakçı, "İnsanlar da gayet tabii Efendi Hazretlerine yakın olmak istiyor. Bakın burada bir Allah dostu var. Babanıza yakın olduğunuz zaman 10-15 bin YTL'yi düşünür müsünüz?" diyor.

Cemaatin internet sitesi "itibarhaber"de, satılık bir ev ilanı "İsmailağa Camii'ne yakın. Bu fırsat kaçmaz" şeklinde yer alıyor. Ev cemaatin hocalarından Mehmet Talu'ya ait.

Darüşşafaka Caddesi'ndeki giriş üstü tek daire, 240 metrekare. İsmailağa Camii'ne yaklaşık 400 metre. Pazarlıksız 500 bin YTL'ye alıcı bekleyen ev için, cemaat üyeleri siteye şu yorumları yazmış:

Gerçekten maddi durumum müsit olsaydı hemen alırdım. Sırf sultanıma komşu olmak adına. Rabbim dünyada nasip etmezse ahirette nasip eder inşaallah.
Rabbim hem dünyada hem ahirette komşu olmayı nasip eylesin. Dua edelim hepimize de Rabbim nasip eylesin Fatih'te oturmayı. Vesselam.
Nasip kısmet meselesi. Maddi durumum iyi olsaydı uçarak giderdim ama bakalım bunda da bir hayır vardır, hangi ihvana (TDK'ya göre: 1) Yakın dostlar, arkadaşlar. 2) Aynı okul veya tarikattan olan kimseler) nasip olacak bu ev. Aşk bedel ister. Allah dünyada komşu eylemezse, inşaallah ahirette komşu eyler cümlemizi. Çok isterdim evi alabilmeyi ama fiyatını sormaya bile çekiniyorum.

Arz-talep meselesi
Bölgedeki emlakçılar, cemaatin merkezine yakın yerdeki kiraların daha yüksek olduğunu anlatıyor. Bir emlak yetkilisi, elinde cemaat liderine yakın 70 metrekare olan 90 bin YTL'ye bir daire olduğunu belirtiyor. "Pahalı değil mi?" diye sorduğumuzda şu yanıtı alıyoruz:

"Oraya yakın olmak isteyenler çok olunca, değerler artıyor. Başka yerde olsa aynı ev en fazla 70 - 75 bin YTL olur. Ev İsmailağa'ya yakın."
Başka bir emlakçı da diğer bir evle ilgili olarak, "Arz-talep meselesi. Ev hem Efendi Hazretlerine yakın olduğu, hem de bakımlı olduğu için ücreti 220 bin YTL. Oraya yakın olmak isteyen 10 - 20 milyar (TL) fazla verebiliyor" diyor.

Yakınlık artırıyor
İsmailağa Camii ile aynı sokakta bulunan Dua Nur Emlak'ın cemaat üyesi sahibi Temur Kayapınar'a İsmailağa'ya yakın evlerin diğerlerine göre daha neden yüksek fiyattan satıldığını soruyoruz. Emlakçı Kayapınar şöyle yanıtlıyor:

"Mal sahipleri 'Efendi Hazretlerine yakındır" diyerek kendileri yükseltiyor. Binde bir ihvan sahibi olan var. Buradaki normal ortalama fiyat metrekaresi bin YTL. 75 metrekare bir evin satış değeri 65-75 bin YTL olması gerekirken 100 milyar istiyorlar. Bu kadar abartıyorlar. Ben Efendi Hazretlerinin müridiyim. Mal sahiplerinden kaynaklanan bir artış. İnsanlar da gayet tabii Efendi Hazretlerine yakın olmak istiyor. Bakın burada bir Allah dostu var. Babanıza yakın olduğunuz zaman 10 - 15 bin YTL'yi düşünür müsünüz? Bir grubun liderine yakın olmak gerekir. Bu arz talep meselesi. Buraya talep çok. Çoğu Efendi Hazretlerine yakın olmak amacıyla geliyorlar. Kiralar 500 - 600 - 750 YTL. Ortalama 400 YTL değeri olan 2 oda bir salon evler 750 YTL'ye kadar çıkıyor."

Sehil Emlak'tan Hüseyin Aferin de şeyhin hastalanmasından sonra talepte düşme olduğunu anlatıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seyhe-komsu-olmak-isteyen-paraya-kiyiyor_54327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!