Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Seyrantepe'ye Sürpriz Talip!

Astana Arena’yı yapan ve bu açılışta “Seyrantepe işini kapattık. Eren Talu‘nun ne yaşadığını çok iyi anlıyorum. Siz, bütün birikimlerinizi bir işe koymuşsunuz. Savaş çıkınca sanki bir yerden bir şeyleri bedava almışsınız gibi lanse edilirse kahrolursunuz. Banka size para vereceğini taahhüt etmiş, kriz yüzünden veremiyor. Cebinizdekinin de hepsini

Haber Türk
Seyrantepe'ye Sürpriz Talip!

Kazakistan’da 185 milyon dolara, dünyanın üstü açılıp kapanan 6’ncı stadyumu Astana Arena’yı yapan ve bu açılışta “Seyrantepe işini kapattık. Eren Talu‘nun ne yaşadığını çok iyi anlıyorum. Siz, bütün birikimlerinizi bir işe koymuşsunuz. Savaş çıkınca sanki bir yerden bir şeyleri bedava almışsınız gibi lanse edilirse kahrolursunuz. Banka size para vereceğini taahhüt etmiş, kriz yüzünden veremiyor. Cebinizdekinin de hepsini koymuşsunuz ama yetmemiş. Ne yapabilirsiniz ki? Eşten, dosttan para alarak yapılabilinecek bir proje değil ki” diyen Fettah Tamince, Siyah Kalem şirketinin kazandığı ihalenin de iptal edilmesinden sonra projeye tekrar ilgi duymaya başladı. Tamince, yakın çevresine “Hasılat Paylaşımı Modeli” ile 21 Ağustos’ta yapılacağı açıklanan ihaleyle ilgili “Seyrantepe ihalesiyle ben de ilgileneceğim” dedi.

‘Parayı bul’ dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki işadamlarından biri olan Tamince’nin ihaleye Astana Arena’yı yapan şirketi Sembol İnşaat ile katılacağı belirtiliyor.  Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Seyrantepe’de de üstü açılıp kapanan stadyum planlanması ve Sembol İnşaat’ın bu alandaki tecrübesinin ihalede önemli bir avantaj yaratacağı da ifade ediliyor. Seyrantepe’deki ihale için Başbakan Erdoğan’ın TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a “TOKİ olarak parayı bul, bu işi bitir” talimatı vermesinin de Tamince’nin ihaleyi gündemine almasında etkili olduğu ifade edildi.

Yeni ihaleye talep yüksek

* Seyrantepe ihalesine birçok firma talip. Bu taliplerden biri Aşçıoğlu İnşaat. Ancak İsviçreli ortakla ihaleye gireceğini açıklayan Aşçıoğlu’nun durumunun geçen hafta Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen’in bitişiğindeki Likör Fabrikası ihalesinin iptal edilmesi yüzünden belirsiz hale geldiği belirtiliyor. Aşçıoğlu, “Mecidiyeköy‘deki Likör Fabrikası arazisi projesi bizde olduğu için ve bitişiği de Ali Sami Yen olduğu için biz burayı almayı istiyoruz. Çok arzuluyuz” demişti.

* İstanbul Merter’de gerçekleştirdiği Realİstanbul projesi ile tanınan Türköz İnşaat-Oliv Yapı ortaklığındaki Realİstanbul Konsorsiyumu, Galatasaray’ın Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesine girme kararı aldı. Türköz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Türköz, ihaleye teklif vermeden önce Belçikalı ortağı ile finans görüşmelerinde bulunduklarını ve ihaleye katılmaya hazırlandıklarını söyledi. Türköz Belçikalı ortağının adını açıklamaktan kaçındı. Türköz’ün Trabzonspor takımını tuttuğu biliniyor.

* Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım daha önce de ihaleye girmek istediklerini belirterek, “Ancak Eren Talu’nun başına gelenler ortada. Bunun üstüne atlamak istemedik. Ama şimdi ikinci ihaleye gireceğiz. Galatasaraylıyız, istekliyiz, hayırlısıysa biz alalım” dedi.

* Siyah Kalem Mühendislik’in İş Geliştirme Direktörü Yusuf Özkan ise Seyrantepe ihalesi ile ilgili olarak, “Biz bu projeye inandığımız için girmiştik. Tekrar ihale olursa girmeyi düşünebiliriz” demişti.

Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesi için ilk ihale 1 Ağustos 2007’de yapıldı. İhale, tatmin edici teklif gelmediği için iptal edildi. 27 Ağustos 2007’de ikinci ihaleye çıkıldı. Eren Talu ile Alke İnşaat ortak girişimi, 777 milyon 777 bin 777 lira gelir payı üzerinden idareye 234 milyon 567 bin 890 lira gelir payı önerdi. Pazarlıklar sonucunda satış gelirinde artış olması halinde gelir artışından idareye ek olarak yüzde 7 pay verilmesi de kabul edildi. Ancak Eren Talu ve Alke taahhüdünde yapımına başlanan iş, yüklenici firmaların sözleşme gereklerini yerine getirmemeleri nedeniyle feshedildi.

27 Temmuz 2009’daki üçüncü ihaleye tek teklifi Siyah Kalem Mühendislik İnşaat yaptı. Ancak teklifin, “aşırı düşük” olması yüzünden ihale iptal edildi. Siyah Kalem, arsa bedeli olarak 64 milyon 788 bin 936 lira idare payı toplam gelir ödemeyi, toplam satış gelirinin 543 milyon 600 bin lirayı aşması durumunda ise yüzde 2 arsa bedeli karşılığı idare payı vermeyi taahhüt etmişti. Projede, 52 bin seyirci kapasiteli, çatısı açılır kapanır stadyum ve 3 bin araçlık kapalı olmak üzere toplam 4 bin 500 araçlık otopark yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/seyrantepeye-surpriz-talip_71530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!