Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bunlar Tarihe Kondu

Sezer: Gecekondu Tarihi Yok Ediyor

Tarihi Kentler Birliği İzmir Buluşması'nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Sezer, 'İnsanlar kentlerine sahip çıkmalı' dedi MERT İLKUTLUĞ,

Radikal
Sezer: Gecekondu Tarihi Yok Ediyor

b>Tarihi Kentler Birliği İzmir Buluşması'nın açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Sezer, 'İnsanlar kentlerine sahip çıkmalı' dedi MERT İLKUTLUĞ, TURAN GÜLTEKİN

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, artan gecekondulaşmanın tarihsel, kültürel ve çevresel değerleri yok ettiğini belirterek "Kent ve bireyin birbirini etkilemesini sağlayan çağdaş yaşam kaynaklarını kurutan yapılaşmanın önlenmesi, ülkenin gelişme sürecini de hızlandırır" dedi.
Tarihi Kentler Birliği İzmir Buluşması'nın açılış töreni için eşi Semra Sezer ile İzmir'e giden Sezer, salona girerken uzun süre ayakta alkışlandı. İnsanların kentlerine sahip çıkması, çevreye duyarlılık göstermesinin zorunluluk olduğunu söyleyen Sezer, kendi kültürünü koruyamayan toplumların çağın gerisinde kalacağını söyledi. Kentine sahip çıkan yurttaş ile yerel yönetimlerin oluşturduğu Tarihi Kentler Birliği'ni kutlayan ve birliğin tüm kuruluşlara örnek olmasını dileyen Sezer, insanlığın, tüm kültürlere saygılı uygarlıkların yapıtlarına sahip çıkan, demokrasiyi özümseyen, barışçı bir kimliğe kavuşmasını diledi.

Restorasyon kampanyası
İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu da, seferberlik başlattıklarını, mülkiyet sorunu olmayan tarihi eserlerin valilik, büyükşehir, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle restore edileceğini söyledi. 2004'te Özel İdare bütçesinden kampanyaya en az 1 trilyon lira ödenek ayrıldı. Birlik başkanı Erdoğan Bilenser de, yurtdışına çıkarılmış önemli tarihi eserleri getirmek için kampanya hazırlığında olduklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sezer-gecekondu-tarihi-yok-ediyor_5915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!