Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sıcaklarda Elektrikle Değil Yalıtımla Serinleyin

İZODER, ısı yalıtım sistemleri ile sıcak yaz aylarında binalarda serinlemenin yanısıra, yüksek elektrik faturalarını düşürmenin de mümkün olduğunu açıkladı. 1 Temmuz 2008’den itibaren elektriğin konutlarda yüzde 20,99 zamlanması ile ilgili olarak açıklamada bulunan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent

yapi.com.tr
Sıcaklarda Elektrikle Değil Yalıtımla Serinleyin

İZODER, ısı yalıtım sistemleri ile sıcak yaz aylarında binalarda serinlemenin yanısıra, yüksek elektrik faturalarını düşürmenin de mümkün olduğunu açıkladı. 1 Temmuz 2008’den itibaren elektriğin konutlarda yüzde 20,99 zamlanması ile ilgili olarak açıklamada bulunan Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, konutlara uygulanan ısı yalıtımının sıcak yaz aylarında serinlemek için harcanan enerjiyi ve buna bağlı elektrik faturalarını önemli ölçüde azalttığını belirtti.  Isı yalıtım sistemlerinin günümüzde "enerji tasarruf sistemleri" olarak da adlandırıldığını ifade eden Ürkmez, yaz aylarında artan klima kullanımına paralel olarak yükselen elektrik faturalarının cep yakmaması için enerjinin verimli kullanılması gerektiğini, bunun yolunun da ısı yalıtımından geçtiğini vurguladı.

Gerek yeni tasarlanan ve inşaatı devam eden gerekse kullanılmakta olan eski yapılarda enerji tasarrufu sağlayarak hane ve ülke ekonomisine maddi katkı sağlanabileceğini belirten Levent Ürkmez sözlerine şöyle devam etti:

"Yaz aylarında binalarda tüketilen enerji miktarının önemli bir bölümünün binalarımızın soğutulmasında kullanıldığı biliniyor. Isı yalıtım sistemleri ile tüketilen bu enerji miktarını minimuma indirerek optimum faydayı sağlayabilmemiz mümkün. Bir binanın soğutulması ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için özellikle sıcak iklim bölgelerinde mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır. Ayrıca bu bölgelerde soğutma ihtiyacının her geçen gün artması sonucu elektrik altyapısını yetersiz kılmakta ve elektrik kesintileri yaşanmaktadır."

Isı yalıtımı, düşük ısı geçirgenliğine sahip özel ısı yalıtım malzemelerinin; binaların çatı, döşeme ve duvarlarına tekniğine uygun olarak uygulanmasıyla yapılır. Isı yalıtımının en önemli unsurlarından biri olan pencerelerde ise özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin %2’si ile %5’i arasındadır. İnşaat aşamasında ısı yalıtımı yapılmış bir binada; düşük kapasiteli klima, kazan, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için, işletme maliyetlerinin yanı sıra ilk yatırım maliyetleri de azalmaktadır. Isı yalıtımı ile yaz aylarında daha serin, kış aylarında ise daha sıcak mekânlarda yaşamak mümkündür.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sicaklarda-elektrikle-degil-yalitimla-serinleyin_62444.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!