Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sığacık Çok Değişti

Seferihisar yaşadığı büyük depremin yaralarını sararken, ilçe belediyesi tüm yoğunluğunu Sığacık Mevkii'ne verdi. Turistik ve tarihi mahalle

Yeni Asır
1 Sığacık Çok Değişti

b>Seferihisar yaşadığı büyük depremin yaralarını sararken, ilçe belediyesi tüm yoğunluğunu Sığacık Mevkii'ne verdi.

Turistik ve tarihi mahalle, inşaatı bitmek üzere olan Yat Limanı ile bütünleşmesi için tepeden tırnağa yenilendi. İlk olarak kale içinde bulunan tarihi evlerin kanalizasyon sistemleri 200 milyar lira harcanarak ilçenin ana sistemine bağlandı. Mahalleye yaklaşık 600 milyar lira harcanarak 29 bin metrekare parke taş döşendi. Kamulaştırılan 3 ev ile yıkım kararı bulunan 5 kafeterya yıkılarak 8-9 bin metrerake yeşil alan kazanıldı. Her zaman en taze ve en ucuz balığın bulunduğu Sığacık'ın depremde hasar gören balıkhanesi yıkılarak 150 milyar liraya yenilendi. Dere ıslah edilirken, kenarına 500 metre uzunluğunda ahşap yürüme bandı yapıldı.

İzmir'le kavuşma
Yaptıklarının planladıklarının 3'te 1'i olduğunu belirten Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, "İzmirlinin Seferihisar'a gelmesi için sebep yaratıyoruz. Biz Yat Limanı ile hareket kazanacak ilçemizin hak ettiği yere gelmesi için çabalıyoruz. Sadece turizm açısından çok önemli olan aydınlatma için 80 milyar lira harcadık. Bence Seferihisar düşündüğü noktaya gelecekse Sığacık'ın tarihi İzmirle kucaklaşmalı. Burnumuzun dibinde İzmir gibi 3.5 milyon nüfuslu bir kent var. Bu potansiyelden yararlanmalıyız" dedi.

Evlere restorasyon
Sığacık'ı tamamen değiştirme yoluna giden Seferihisar Belediye Başkanı Nişancı, Sığacık Çarşısı'na cephesi bulunan tarihi evlerin cephelerini de restore etmek istediklerini söyledi. Yat Limanı'nın işletmesini alacak firmanın sponsor olmasını sağlayacaklarını belirten Başkan Nişancı şöyle konuştu: "Yat Limanı devreye girince oluşacak potansiyeli karşılayacak görüntüye ulaşmalıyız. Ana prensibimiz ilçe halkının artan potansiyelden kazanç sağlaması olacak. Sığacık'ta 2 çok önemli dileğimiz var. Birincisi Yat Limanı'nı marka olmuş bir şirketin işletmesi, ikincisi de Teos Antik Kenti'nde kazıların başlayarak tarihin günyüzüne çıkarılması. Eğer bu 2 isteğimiz gerçekleşirse, Sığacık'ta düşündüğümüz noktaya ulaşacağız."

Cazibe merkezi yapılacak
Seferihisar Belediyesi, Sığacık Yat Limanı yakınında bulunan belediyeye ait 40 dönümlük alana, içinde amfi tiyatro, açık-kapalı sinema, çarşı, mini gölet, restoran ve kafeteryaların bulunduğu önemli bir cazibe merkezi inşa edecek. Projesini henüz hazırlatmadıkları alanın Sığacık'ı daha popüler hale getireceğini dile getiren Başkan Nişancı, "Değerlendirilmeyen boş alanı, halkın yararlanacağı önemli bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Boş alanı değerlendirerek, Sığacık'ı İzmirlilerin hafta sonu mekanlarından biri haline getireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sigacik-cok-degisti_5455.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Sığacık gibi bir yerin doğallığını en az yitirecek şekilde düzenlenmesi gerek. Örneğin Migros vs mutlaka dış mekanda olmalı ve iki kattan fazla yapılaşma olmamalı. Dünya markaları marinada olursa çok alelade bir durum olur. Bu konular için önerilerim var hatta bu cennet köşede yerleşebilir hizmet verebilirim. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!