Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sığacık’taki Teos Antik Kenti Bu Yıl İş Bankası Desteğiyle Kazılıyor

Arkeolojik kazı alanlarına verilen bütçe desteğinin yetersizliği bir çok antik kentin kazılamamasını da beraberinde getiriyor. Türkiye İş Bankası, İzmir Seferihisar/Sığacık’ta bulunan Teos’ta sürdürülen kazı çalışmalarına destek verecek.

yapi.com.tr
Sığacık’taki Teos Antik Kenti Bu Yıl İş Bankası Desteğiyle Kazılıyor

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu, bu yönüyle arkeolojik açıdan dünyanın en zengin toprakları arasında yer alıyor. Ülkemizin arkeolojik varlığının gün yüzüne çıkarılması ve kültür mirasının korunması amacıyla yürütülen çalışmalara katkı sağlayan Türkiye İş Bankası, İzmir Seferihisar/Sığacık’ta bulunan Teos’ta sürdürülen kazı çalışmalarına destek verecek. Cumhuriyet'ten Öznur Oğraşçolak'ın haberine göre; Teos antik kentinde 2010 yılından bu yana yeniden başlayan kazı ve restorasyon çalışmaları Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Musa Kadıoğlu başkanlığında yürütülüyor.

Meclis Binası...
Kadıoğlu; “Bu yıl kentteki Dionysos Tapınağı, doğu stop ile batı stoa’nın kazı çalışmaları tamamlanacak. Antik tiyatronun batı analemma duvarı ile orkestra çukuru ortaya çıkarılacak. 2010 yılından itibaren sürdürülen kazı çalışmalarında kentteki meclis binası (Bouleuterion) tamamen ortaya çıkarıldı. Ancak bu yapının doğusuna birleşen triportiko bu yıl yapılacak olan kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılacak. Antik kentteki tiyatronun sahne binası, seyircilerin oturma bölümü, güney limanın 160 m. uzunluğundaki iskelesi ortaya çıkarıldı. Ayrıca Dionysos Tapınağının algılanabilmesi için geniş kapsamlı bir mimari düzenleme çalışması yapıldı” diyor.

Kadıoğlu, kentteki ilk kazıların 1764-1765’te yapıldığını belirterek; “İngiliz Dilettanti Cemiyeti (Society of Dilettanti) adına Richard Chandler ve Nicholas Revett tarafından gerçekleştirilmiş. 1862’de Richard Popplewell Pullan, aynı kurum adına tekrar çalışmalar yapmış. 18. ve 19. yüzyıl boyunca birçok Batılı araştırmacının, özellikle Dionysos Tapınağı nedeniyle ziyaret ettiği Teos’ta, savaş yıllarında kesintiye uğrayan araştırmalar, 1924 ve 1925 yıllarında Fransız araştırmacılar Yves Bequignon ve Alfred Laumonier tarafından, kentteki birçok yapıda gerçekleştirilen sondajlarla devam etmiş. Teos’ta Türk bilim insanlarının kazı ve araştırmaları ancak 1960’lı yıllarda gerçekleştirilebilmiş. 1962 ile 1967 yılları arasında, Ankara Üniversitesi’nden Yusuf Boysal ile Baki Öğün, Dionysos Tapınağı, Hellenistik Sur, Agora ve Bouleuterion gibi yapıların yanı sıra Akropolis, Tiyatro ve Nekropolis’lerde de kazı ve araştırmalar yapmış” diyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sigaciktaki-teos-antik-kenti-bu-yil-is-bankasi-destegiyle-kaziliyor_173490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!