Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Silkar, Çin’e Üretim Tesisi Kuracak

Türk doğal taşını dünyaya açan Silkar Madencilik, doğal taş ve madencilik sektöründe üretim ve ihracat şampiyonu olan Çin’de yatırım için düğmeye basıyor.

yapi.com.tr
Silkar, Çin’e Üretim Tesisi Kuracak

ürk doğal taşını dünyaya açan Silkar Madencilik, doğal taş ve madencilik sektöründe üretim ve ihracat şampiyonu olan Çin’de yatırım için düğmeye basıyor.

Silkar Madencilik, kendi know-how’ını taşıyacağı tesiste, Çin’in hammaddesini işleyip, ABD ve Avrupa’da satılmak üzere el emeği yoğun ürünlere dönüştürmeyi hedefliyor.

Türk doğal taş ve madencilik sektörünün en büyük üç firması arasına girmek hedefiyle faaliyet gösteren Silkar Madencilik, Çin’de üretim tesisi kurmak üzere düğmeye bastı. ABD’deki kardeş kuruluş AKDO ile şubat sonunda Çin’e giderek üretim tesisi kurmayı planladıklarını söyleyen Silkar Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak, “Kendi know-how’ımızı götürerek kurmayı planladığımız üretim tesisinde, Çin’in hammaddesini işleyip, ABD ve Avrupa’da satılmak üzere el emeği yoğun ürünlere dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi. Silkar Madencilik, ayrıca Türkiye’de ve Çin’de imal edeceği ürünlerin, ABD’de daha iyi pazarlanabilmesi için San Francisco ve Connecticut’tan sonra üçüncü bir dağıtım merkezini devreye sokmayı planlıyor.

1990’lı yılların başından bu yana ürettikleri her tür doğal taşı iç pazarda ve dünyanın yaklaşık 30 ülkesinde tüketiciyle buluşturan Silkar Madencilik, büyüme stratejisi çerçevesinde, Avrupa’da da bölgesel pilot dağıtım şirketi satın almak ya da kurmak için araştırmalarını da sürdürüyor.

Çin, doğal taş ve madencilik sektöründe üretim ve ihracatta dünya birincisi. Türkiye ise dünya doğal taş sektöründe üretimde yüzde 9 payla 6. sırada. Toplam 1.242,4 milyon dolarlık ihracatıyla da dünya pazarından yüzde 10 pay alıyor. Türkiye’de üretim ve ihracatın yüzde 80’ini işlenmiş mermer ürünler oluşturuyor. Granit ise hem üretimde, hem de ihracatta küçük bir paya sahip bulunuyor.

Silkar Madencilik’in 2008 planlarının açıklandığı toplantıda konuşan Silkar Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak, “Geçtiğimiz yıl içinde sevkıyatlarımız bir önceki yıla oranla %27 artış kaydetti. Granitte %30, mermerde %36, mozaikte ise %8 sevkıyat artışı yaşadık. Toplam satışlarımız YTL bazında %26, dolar bazında ise %37 oranında bir artış göstermesine karşın, dolar kurunun geçen yıla oranla gerilemesi nedeniyle kar artışımız %3 seviyesinde kaldı. Aşırı değerli YTL nedeniyle, Türk Lirası bazındaki maliyet kalemlerimiz artarken, dolar bazında olan gelirlerimiz düştü. Yani makas, çift taraflı çalıştı” şeklinde konuştu.

Yatırımlar petrodoların olduğu ülkelere akacak
Silkar Madencilik olarak gelecek planlarını dünya ekonomisini yakından takip ederek belirlediklerini söyleyen Akbulak, sözlerine şöyle devam etti:

“Dünyada meydana gelen mortgage krizi, artık borçlanarak büyümenin kısıtlanacağını gündeme getirmektedir. Yani bankalar artık eskisi kadar kolay kredi vermemektedir. O nedenle, gelişmiş ekonomilerdeki yatırımlar yavaşlayacaktır. Petrodoların olduğu ülkelere doğru kanalize olmak gerekliliği, planlarımızı da bu yönde geliştirecektir. 2008, bu anlamda çok daha zor bir yıl olacak. Verimlilik artışları, kar yaratacak tedbirler, tasarruflar, müşteri karlılığı, ürün karlılığı gibi kavramları bu yıl daha sık duyacağız.”

Yatırımlar tam gaz sürüyor
Akbulak, Silkar’ı sektörde Türkiye’nin en büyük 3 firmasından biri haline getirmek ve dünyada prestijli projelere mal ve hizmet veren, yenilikçi ve markalı ürünleriyle geniş dağıtım ağına sahip bir şirkete dönüştürmek için çalışmaların çok yönlü olarak devam ettiğini açıkladı. 2007’de verimlilik ve üretim artışına yönelik yatırımlar gerçekleştirildiğini ve buna paralel olarak plaka üretim kapasitesinin artırıldığını belirten Akbulak, yeni cilalama ünitelerinin önümüzdeki aylarda devreye gireceğini söyledi. Akbulak, sektördeki yeni teknolojileri de çok yakından takip ettiklerini vurguladı.

Akbulak, Silkar Madencilik’in dünyada tanınan bir marka haline gelmesinde çok büyük destek sağlayacağına inandıkları Turquality programına dâhil olma hedefleri bulunduğunu belirterek, granit tesislerinde ISO 9002 Kalite Belgesi’yle üretim yapıldığını, mermer-mozaik tesislerine ISO 9001–9002 Kalite Belgesi almak amacıyla sürdürülen çalışmaların ise bu yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Silkar Madencilik için işçi sağlığı ve güvenliği ile çevre korumanın azami önem taşıdığını ifade eden Erdoğan Akbulak, “İşçi Sağlığı ve Güvenliği alanında 2007 yılında başlayan çalışmalarımızı 2008 yılı içerisinde alacağımız OHSAS 18001 Belgesi ile sürdürecek ve sektördeki öncü firmalar arasındaki yerimizi pekiştireceğiz” dedi.

Geleceğin mimarlarıyla buluşma
Silkar Madencilik olarak ‘Endüstriyi Eğitmek’ gibi bir misyonları olduğunu vurgulayan Silkar Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Akbulak, bu çerçevede sektörün profesyonelleri olan mimarlar ile ilişkileri geliştirmeyi, üniversitelere yönelik projelerle de geleceğin mimarlarına ulaşmayı amaçladıklarını söyledi. Akbulak, “Bu doğrultuda üniversite öğrencileri arasında tasarım yarışması, üniversitelerde seminerler yapmayı, fabrika ve ocaklarımıza geziler düzenlemeyi planlıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silkar-cine-uretim-tesisi-kuracak_59335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!