Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Sinan'ın Mekanları ve Sinan'ın Etkilendikleri"

İstanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1.sınıf öğrencileri, 9 - 10 - 11 Nisan tarihleri arasında kutlanan Mimar Sinan Günleri kapsamında Sinan'ın doğduğu yer olan Kayseri Ağırnas'a bir inceleme gezisi ve beraberinde atölye çalışması düzenledi.

yapi.com.tr
"Sinan'ın Mekanları ve Sinan'ın Etkilendikleri"

stanbul Kültür Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri, 9 - 10 - 11 Nisan tarihleri arasında kutlanan Mimar Sinan Günleri kapsamında Sinan'ın doğduğu yer olan Kayseri Ağırnas'a bir inceleme gezisi ve beraberinde atölye çalışması düzenledi. Kültür Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener Küçükdoğu, Yrd. Doç. Dr. Emel Birer, Yrd. Doç. Dr. Evren Burak Enginöz, Öğr. Gör. Burcu Kütükçüoğlu ve Araş. Gör. İlke Tekin gözetiminde gerçekleştirilen atölye çalışmasından elde edilen ürünler Ağırnas Belediyesi'nin restorasyonu tamamlanan hizmet binasında görülebilecek.

Sinan'lı Mekanlar / Sinan'ın Mekanları
Geziyi ve atölye çalışmasını www.yapi.com.tr'ye değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Evren Burak Enginöz, Kayseri'nin ve Mimar Sinan'ın doğum yeri Ağırnas'ın, mimar adayı öğrenciler için Mimar Sinan'ı yetiştiren ortamı ve etkilendiği mimari ürünleri gözlemleyerek bilgi edinebilmeleri açısından önemine dikkat çekti. "Tarihi mekanların, henüz mimarlık tarihi dersi almamış 1. sınıf öğrencileri üzerindeki etkilerinin atölye çalışmalarından elde edilecek ürünlere ne şekilde yansıyacağı da bir merak konusudur" diyen Enginöz, şöyle konuştu."Bu bağlamda Kayseri'de Mimar Sinan'ın inşa ettiği Kurşunlu Camisi, tarihi kapalı çarşı, Roma-Bizans-Selçuklu kale surları, 1205 - 1206 yıllarında Selçuklu hükümdarı II. Kılıçarslan'ın kızı Gevher Nesibe Sultan adına yaptırdığı Gevher Nesibe Sultan Şifahanesi, Etnoğrafya Müzesi (Güpgüpoğlu Konağı), Talas yerleşim alanı, Ağırnas'da Mimar Sinan Evi ve Sinan'ın çocukluk çağlarında yaşamış olduğu yeraltı kent mekanları, mimari çevre dokusunu oluşturan taş yapılar, Mimar Sinan'ın Ağırnas'da yaptığı çeşmeler, Agios Prokopios Kilisesi (1857) ve Bünyan Sultanhanı Kervansarayı incelendi".Atölye çalışmasında öğrenciler, gezi boyunca inceledikleri mimari eserlerin kendileri üzerinde yarattığı etkileri anlatan eskiz çalışmalarını ve fotoğrafları bir araya getirerek, "Sinan'lı Mekanlar" ve "Sinan'ın Mekanları" başlıklı kolaj çalışmaları gerçekleştirdiler. Hazırlanan kolaj çalışmalarından oluşan afişler, Sinan'ı Anma etkinlikleri kapsamında Ağırnas Belediyesi'nin ve Çekül Vakfı'nın bulunduğu, restorasyonu tamamlanarak hizmete açılan tarihi ilkokul binasında sergileniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinanin-mekanlari-ve-sinanin-etkilendikleri_53378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!