Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sincan Metrosu Yılan Hikayesi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kefil olduğu, Melih Gökçek’in de yeni dönemde bitirme sözü verdiği Sincan Metrosu’nun mahkemelik olduğu ortaya çıktı. Yüklenici firma GÜRİŞ, süre uzatımlarından dolayı en az 75 milyon TL zarara uğradığı gerekçesiyle 2008 yılında EGO’yu mahkemeye verdi.

Hürriyet Gazetesi
Sincan Metrosu Yılan Hikayesi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kefil olduğu, Melih Gökçek’in de yeni dönemde bitirme sözü verdiği Sincan Metrosu’nun mahkemelik olduğu ortaya çıktı. Yüklenici firma GÜRİŞ, süre uzatımlarından dolayı en az 75 milyon TL zarara uğradığı gerekçesiyle 2008 yılında EGO’yu mahkemeye verdi.

İnşaat işlerinin EGO’dan kaynaklanan sorunlar nedeniyle uzadığını iddia eden GÜRİŞ, bu süreçte fazladan şantiye gideri olarak 75 milyon TL harcadığını öne sürdü. GÜRİŞ, bundan sonra EGO’nun tüm sorumluluklarını yerine getirmesi halinde dahi inşaatın en erken 28 Haziran 2010 tarihinde bitirileceğini kaydetti. EGO’yla GÜRİŞ’i mahkemelik eden süreç şöyle gelişti:

2008 yılına kadar işveren EGO, ödenek yetersizliği nedeniyle toplam dört kez süre uzatımına gitti. 31 Aralık 2007’de de yeni bir taleple sözleşmenin bitimi 28 Aralık 2008’e uzatıldı.

Bu süreçte 75 milyon TL zarara uğradığını iddia eden GÜRİŞ, EGO’yu mahkemeye verirken, sözleşme bitim tarihinin de 28 Haziran 2010 olarak belirlenmesini talep etti. GÜRİŞ, dava dilekçesinde süre uzatımlarıyla ilgili şu iddialara yer verdi:

"EGO kendi üzerine düşen edimleri zamanında yerine getiremediği için her seferinde GÜRİŞ’e ek süre vermiş ve verilen ek süreler, 30 aylık normal sözleşme süresinin çok üzerine çıkmıştır. Esasen geçen yedi yıllık süreçte işlerin yüzde 69.22’lik kısmının bitirildiği dikkate alınacak olursa 28 Aralık 2008 tarihine kadar kalan işlerin bitirilmesinin imkansız olacağı, davalının bundan sonraki süreçte her türlü sözleşmesel yükümlülüğünü zamanında ve eksiksiz yerine getirmesi halinde dahi, işlerin 28 Aralık 2009 tarihinde dahi bitirilmesinin mümkün olmayacağı aşikardır. Davalıdan kaynaklanan sebeplerden ötürü en az 30 ay ilave süre hakkımız bulunduğunun tespitiyle bu sürenin davalı EGO’ca en son süre uzatımına gidilen 28 Aralık 2007 tarihine hükmen eklenmesine ve ifa süresinin -başkaca bir engellenme ile karşılaşılmaması kabul ve şartıyla şimdilik 28 Haziran 2010 tarihi olarak belirlenmesi."

AOÇ belirsiz

GÜRİŞ’le EGO, çalışma yapılacak AOÇ alanıyla ilgili de ihtilaf yaşadı. EGO, 23 Haziran 2003 yılında AOÇ alanını GÜRİŞ’e teslim etti. 25 Haziran’da AOÇ Müdürlüğü çalışmaları durdurdu. Durum EGO’ya bildirildi. EGO, AOÇ ile anlaşma sağlayamamasına rağmen, alanı tekrar GÜRİŞ’e teslim etmek istedi. Ancak GÜRİŞ, teslim tutanağını ihtirazi kayıtla imzalayarak, izin için AOÇ’ye başvurdu. AOÇ de verdiği cevapta, çalışma yapılacak araziyle ilgili kadastro davasının devam ettiğini, çalışmanın ancak yasal prosedürlerin tamamlanıp gerekli izinler alındıktan sonra başlayabileceğini EGO’ya ilettiğini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sincan-metrosu-yilan-hikayesi_67718.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!