Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sınırlar Aşıldı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Akbay, Başkent’te 2015 Nisan-2016 Nisan aralığındaki bir yıllık sürüçte, hava kirliliği limitlerinin 190 gün sınır değerin üzerine çıktığını belirterek, “Hava kirliliğinin en önemli sebebi karbon yakıtlar, ikinci sebebiyse egzoz gazları” dedi.

yapi.com.tr
Sınırlar Aşıldı

DHA'nın haberine göre, Akbay, şöyle konuştu: “Ankara’daki durum ele alındığında, ölçüm kriterlerinden biri olan partikül madde kirliliğinde Türk mevzuatına göre sınır değer 56 mikrogram/metreküp iken, ölçümlerin ortalaması 60 mikrogram/metreküp seviyesinde bulunmuştur. Oysa Avrupa Birliği’nin kabul ettiği sınır değer 50 mikrogram/metreküp ve DSÖ’nün sınır değeri 20 mikrogram/metreküp’tür.

İlk sırada karbon yakıt var

Yine, Ankara için sınır değerlerin aşıldığı gün sayısı yılda(2015 Nisan-2016 Nisan) 190 gündür. Ankara başta hava kirliliğinin en önemli sebebi karbon yakıtlar, ikinci sebebiyse egzoz gazlarıdır. Ankara’da ısınma amacıyla kullanılan doğalgaz, kömür kadar olmasa da, yine de karbon salınımını artıran bir yakıttır. Hava kirliliği, inme, kronik akciğer hastalıkları, kanser ve solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca sebeplerindendir. Yasal zemin göz önüne alındığında, hava kirliliği limitleri için en düşük standartlar DSÖ önermesindedir. Avrupa Birliği (AB) limitleri DSÖ’den biraz daha toleranslı, Türkiye limitleriyse, DSÖ ve AB’den çok daha fazla hava kirliliğine göz yumar seviyelerdedir.”

Prof. Dr. Ayşegül Akbay, “Türkiye’de ölçüm yapılan 80 ilden 40’ının havası kirli” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinirlar-asildi_151898.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!