Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sınırsız Büyümenin Doğa Üzerindeki Etkilerini Göz Ardı Etmeyin

TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca, bir Alman gazetesine verdiği demeçte, sınırsız büyümenin doğa üzerindeki etkileri konusunda uyardı.

yapi.com.tr
Sınırsız Büyümenin Doğa Üzerindeki Etkilerini Göz Ardı Etmeyin

2012 yılı Alternatif Nobel Onur Ödülü’ne layık görülen Hayrettin Karaca, Alman ‘neues deutschland' gazetesine verdiği demeçte, sınırsız büyümenin muhtemel sonuçları konusunda uyarıda bulundu. Karaca, “Bugün ifade edildiği gibi sürekli büyümesi, nüfuz kazanması gereken bir küresel ekonomi var. Aksi takdilde kriz tehlikesi patlak veriyor. Ancak böyle bir büyüme nereye kadar mümkün? Doğamız yok edilene kadar mı? Buna izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.


Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, TEMA Vakfı'nın onursal başkanlığını yürüten Karaca, Cuma günü Stockholm'de düzenlenecek törene ödülünü almak için bizzat katılamayacağını açıkladı. 90 yaşındaki Karaca, vakfın yönetimini genç nesillere bırakmaya hazırlandığını belirtti.

Hayrettin Karaca, daha önce de birçok ödüle lâyık görülmüştü. Beş Türk üniversitesinden fahri doktorluk ünvanı bulunan Karaca BM Çevre Programı’nın "Global 500 Roll of Honor" adlı ödülünü, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin ‘’Çevre Ödülü’’nü, Lions Club’ün "Melvin Jones Ödülü"nü, Çevre Bakanlığı’nın "En Büyük Hizmet Ödülü"nü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Ödülü’nü almıştı. Pek çok bilimsel topluluğun üyesi olan Hayrettin Karaca, Uluslararası Dendroloji Topluluğu'nun başkan yardımcılığını da yaptı. Hayrettin Karaca için 90'ıncı yaş armağanı olarak değerlendirilebilecek olan Alternatif Nobel Ödülü Tema Vakfı’nın da 20'nci kuruluş yılına rastlıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinirsiz-buyumenin-doga-uzerindeki-etkilerini-goz-ardi-etmeyin_103270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!