Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sinop’a 1 Milyar Euro’luk Termik Santralı ’Kaliteli İthal Kömür’le Savunacak

Termik santral konusunda kamuoyundaki çevre ile ilgili kaygıları çok iyi algıladıklarını söyleyen Tuncay Özilhan, "Yatağan kötü örnek olarak duruyor. Ancak teknoloji o kadar gelişti ki dışarıya sadece su buharı veriliyor. Sinop’taki santralde kaliteli olan ithal kömür kullanacağız. Bu duyarlılığı anlatacağız" dedi. Özilhan, aynı zamanda

Hürriyet Gazetesi
Sinop’a 1 Milyar Euro’luk Termik Santralı ’Kaliteli İthal Kömür’le Savunacak

İçecekten sonra ikinci büyük işlerinin enerji olacağını açıklayan Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, Sinop’a 1 milyar Euro’luk yatırımla termik santral kurma çalışmasına başladıklarını, önümüzdeki 4 yıl içinde yatırımın tamamlanacağını söyledi. Termik santral konusunda kamuoyundaki çevre ile ilgili kaygıları çok iyi algıladıklarını söyleyen Tuncay Özilhan, "Yatağan kötü örnek olarak duruyor. Ancak teknoloji o kadar gelişti ki dışarıya sadece su buharı veriliyor. Sinop’taki santralde kaliteli olan ithal kömür kullanacağız. Bu duyarlılığı anlatacağız" dedi. Özilhan, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarına da yatırım yapmayı planladıklarını belirterek, rüzgar santrali için lisans başvurusu yaptıklarını söyledi.

Enerjiye hız veriyoruz

Tuncay Özilhan, bundan sonra enerji dışındaki başka alanlara bakmadıklarını ve sadece enerji yatırımlarına hız vereceklerini söyledi. Özilhan, Sinop Gerze’de 1 milyar Euro yatırımla kurulacak bin megavatlık termik santral için ÇED raporu hazırladıklarını ve onay beklediklerini belirtti.

İki hidroelektrik santral

Biri Türkiye’de biri Gürcistan’da olmak üzere iki hidroelektrik santralı daha yapacaklarını söyleyen Özilhan, "Bu yatırımların yüzde 30’unu özkaynaklardan karşılayacağız. Geri kalanını yerli ve yabancı bankalardan kredi olarak alacağız, görüşmelere başladık" diye konuştu.

Bu yıl Anadolu Grubu olarak küçülme öngörmediklerini anlatan Özilhan, bu yılı da 5 milyar dolar ciroyla kapatmayı planladıklarını söyledi. Özilhan, "Bu dönemde daha çok yurt dışı yatırımlarına ağırlık vereceğiz, yurt içinde biraz daha yavaş gideceğiz" dedi. Özilhan, Coca Cola’nın en büyük beşinci şişeleyicisi olduklarını, bu alanda yatırımlarına hız vereceklerini belirtti.

Vergide tabu yıkıldı, ÖTV ve KDV indirimi sürmeli

Türkiye’nin iç talebi canlandırmak için uygulamaya aldığı ÖTV ve KDV indirimlerinin tüketiciden hemen cevap aldığını vurgulayan Tuncay Özilhan, "Böylece aslında Türkiye’de bir tabu yıkıldı. Vergiler indirilince gelir de düşer inancı demek ki doğru değilmiş. Bu inanç ortadan kalktı. Bu nedenle ÖTV ve KDV indirimlerinin sürmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kimsede yatırım iştahı yok

Tuncay Özilhan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı son teşvik paketi ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu yeni yatırımları teşvik etmek açısından önemli bir paket. Ancak krize yönelik bir paket değil, tüm dünya tüketiciye yönelik canlandırma paketleri açıkladı. Bizim ki ise uzun vadeli ve yapısal olarak sanayiye çıkarılan bir yol haritası. Olumlu buluyorum, çünkü sektörlere ve bölgelere yol gösteriyor. Ancak bugünkü ortamda yeni yatırım yapacak kimse yok, kimsede iştah yok."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sinopa-1-milyar-euroluk-termik-santrali-kaliteli-ithal-komurle-savunacak_69811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!