Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Greenpeace: Nükleer Anlaşma...

Sinop'ta Nükleer Santral Protestosu

Sinop'ta Çernobil faciasının 24'ncü yıl dönümü sebebiyle Greenpeace üyeleri eylem yaptı. 5 Greenpeace üyesi 50 metre yüksekliğindeki Sinop Kalesi'nde halatlarla aşağıya doğru asılarak "Sinop Nükleer İstemiyor" pankartı açtı. İzinsiz pankart açtıkları gerekçesiyle 5 kişi gözaltına alındı. Haklarında Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldı. Kaleye

CNN Türk
Sinop'ta Nükleer Santral Protestosu

Sinop'ta Çernobil faciasının 24'ncü yıl dönümü sebebiyle Greenpeace üyeleri eylem yaptı. 5 Greenpeace üyesi 50 metre yüksekliğindeki Sinop Kalesi'nde halatlarla aşağıya doğru asılarak "Sinop Nükleer İstemiyor" pankartı açtı. İzinsiz pankart açtıkları gerekçesiyle 5 kişi gözaltına alındı. Haklarında Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldı. Kaleye asılan pankart ise polis tarafından aşağıya indirilerek kaldırıldı.

Greenpeace Akdeniz Enerji kampanyası Sorumlusu Korol Diker, Çernobil yüzünden 600 bin insanın radyasyona maruz kaldığını ve 90 bin ölüm beklendiğini vurguladı. Sinop'a kurulmak istenen 3 termik ve 1 nükleer santralleri protesto eden grup adına basın açıklaması yapan  Greenpeace Akdeniz Enerji kampanyası Sorumlusu Korol Diker, Çernobil felaketinin 24'ncü yıldönümünde Sinop halkının hükümetin nükleer enerji planlarına karşı başlattığı siyah bayrak eylemine destek vermek için buraya geldiklerini belirtti. Diker, "Çernobil felaketi Karadeniz'e kıyısı olan hemen bütün ülkeleri etkiledi. Felaket sonucunda 600 bin insan çok ciddi şekilde radyasyona maruz kaldı. 90 bin ölüm bekleniyor. Bu felaketin toplam maliyeti 360 milyar Euro. Sinoplularında bu riskle yaşamak istememesi kadar doğal bir şey olamaz" dedi.

Karadeniz ve Sinop'ta Çernobil felaketinin etkilerinin çok trajik olduğunu belirten Diker, "Türk Tabipler Birliği'nin Hopa Araştırması gösterdi ki, Karadeniz'de kanser oranlarında çok ciddi artışlar yaşanıyor. Sinop'ta da Çernobil felaketi çok ciddi etkilere sahipken daha kurulmamış nükleer santraller bile Sinop'u olumsuz yönde etkiliyor. Sinop'un her tür kaynağı varken maalesef üretimin yapılmadığı, işsizliğin arttığı, göçün yaşandığı ve kalkınmada son sıralarda bırakıldığı bir kentle karşı karşıyayız. Bunun tek sorumlusu hükümettir. Bunun tek sorumlusu hükümetin kirli enerji politikalarıdır" diye konuştu.

"Hiçbir yerde nükleer santral istemiyoruz"

Sinop Çevre Platformu Sözcüsü Metin Gürbüz de yaptığı konuşmada  "Ben yaptım oldu bitti anlayışıyla" nükleer santraller yapılmasını kabul etmeyeceklerini dile getirerek "İhalede olsa kabul edilemez. Biz ne Mersin Akkuya ne Sinop İnce Burun' da ne de dünyanın herhangi bir yerinde nükleer santral istemiyoruz. Her zaman karşı çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

5 Greenpeace üyesine 165 TL para cezası

Yapılan basın açıklamalarının ardından polis, Sinop Kalesi'ne pankart açan 5 Greenpeace üyesini gözaltına aldı. Pankart ise kaleden indirilerek kaldırıldı. Gözaltına alınanlar hakkında izinsiz pankart açmak suçundan Kabahatler Kanunu'na göre işlem yapıldığı ve kişi başı 165 TL para cezası kesildiği belirtildi.

"İzin almıştık"

Gözaltına alınmaya tepki gösteren Sinop Çevre Platformu Sözcüsü Metin Gürbüz, eylem kapsamında her türlü pankart asılması için Valilikten gerekli izinleri aldıklarını belirterek, "Sinop Kalesi'de izin aldığımız yerlerden biridir. Pankartın 27 Nisan'a kadar burada kalması gerekiyordu" diye konuştu.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/sinopta-nukleer-santral-protestosu_78918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!