Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sinpaş, İstanbul Dışına Taşacak

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Avni Çelik, Sinpaş'ı Sinpaş Yapı ve Sinpaş GYO olarak ikiye ayırdıklarını belirterek, "Sinpaş GYO sadece konut yapacak" dedi.

Milliyet Gazetesialka açık gayrimenkul yatırım ortaklıklarına bir yenisi daha geliyor. Sinpaş GYO sermayesinin yüzde 49'unu halka açıyor. Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Avni Çelik, Sinpaş'ı Sinpaş Yapı ve Sinpaş GYO olarak ikiye ayırdıklarını belirterek, "Sinpaş GYO sadece konut yapacak" dedi.

Sinpaş'ın halka açılarak borsanın en büyük GYO şirketlerinden biri olacağını kaydeden Çelik, halka arz edilecek hisselerin yüzde 66.5'inin yabancılara satılacağını söyledi. Halka açıldıktan sonra 70 milyon YTL olan kayıtlı sermayeyi 20 katına çıkaracaklarını kaydeden Çelik, 1 milyar dolarlık özkaynaklı bir GYO olacaklarını belirtti.

Çelik, önümüzdeki dönemde üretiminin yüzde 30'unu ihraç eden ve Avrupa'nın tek çatı altında en büyük granit seramik fabrikası Seranit Granit Seramik'i de halka açabileceklerini söyledi.

Anadolu'ya yönelecek
Halka arzın, Şinpaş için İstanbul dışındaki diğer büyük şehirlere yatırım planlarını gerçekleştirmek açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Çelik, halka arzla finansal yapının güçleneceğini söyledi. Çelik, konut projeleri geliştirmek üzere yeni arazilerin satın alınması, mevcut konut projelerinin finansmanı ve İstanbul ile birlikte Bursa, Ankara, İzmir ve Adana gibi gelişmiş pazarlarda yeni konut projelerinin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Çelik, halka arzla Sinpaş GYO'nun, gelişen Türkiye gayrimenkul pazarındaki rekabet gücünün artacağını ve bunun yanı sıra yabancı kurumsal yatırımcıların hissedar olması ile kurumsal profilini geliştireceğini söyledi.

Hedef kitlesi orta-üst ve üst gelir grubu olan Sinpaş GYO'nun portföyünde Zekeriyaköy - Rumeli konakları, Ümraniye Avangarden, lansmanı yapılan Samandıra Lagün, projelendirilen Küçükçekmece Bosphorus ve henüz proje aşamasında olan Ümraniye (Çakmak Mahallesi) bulunuyor.

Mortgage'ın işlerlik kazanması için reel faizlerin tek haneye düşmesi gerektiğini belirten Çelik, konut finansmanında altyapının oturması için 2 yıllık bir sürenin gerektiğini söyledi.

'Alt gelir grubuna 1000 konutluk proje hazırlıyoruz'
Orta-üst ve üst gelir grubuna konut yaptıklarını kaydeden Çelik, 2008'in başında Anadolu yakasında orta ve alt gelir grubu için 1000 konutluk bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Sinpaş'ın hisselerinin 'gizemli' olduğunu kaydeden Çelik, GYO'ların birçoğu ticari ve sabit getirili olduğunu, Sinpaş'ta ise ciddi 'zıplamalar' olabileceğini söyledi. Kuruluşundan bu yana ülkede birçok kez kriz yaşandığını kaydeden Çelik, "Krizlerden etkilenmedik ve bu süre içinde hiç personel çıkarmadık" dedi.

Adana'da tropikal evler
Adana'da hemen hemen her evin tepesinde güneş enerjisiyle çalışan cihazların bulunduğunu ve evlerin balkonlarının da geniş olduğunu hatırlatan Avni Çelik, Adana'da iklime uygun tropikal evler yapacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinpas-istanbul-disina-tasacak_54247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!