Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sıra Geldi Marmaris'e

Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Bodrum kıyılarında bulunan balık çiftliklerini denetledikten sonra Marmaris'e yöneldi, bu bölgede faaliyet gösteren işletmeleri mercek altına aldı. Marmaris'te bulunan çiftliklerin de kiralama sürecinde Bodrum'daki çiftliklerle benzer sorunların yaşandığını belirten yetkililer, denetimlerin devam

Yeni Asır Gazetesi
Sıra Geldi Marmaris'e

Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, Bodrum kıyılarında bulunan balık çiftliklerini denetledikten sonra Marmaris'e yöneldi, bu bölgede faaliyet gösteren işletmeleri mercek altına aldı. Marmaris'te bulunan çiftliklerin de kiralama sürecinde Bodrum'daki çiftliklerle benzer sorunların yaşandığını belirten yetkililer, denetimlerin devam ettiğini açıkladı. 

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan Güllük ve Güvercinlik kıyılarındaki balık çiftliklerine uygulanan kapatma ve cezai işlemlerinin ardından, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri dün de zümrüt yeşili ormanlarla içiçe olan Marmaris'in mavi denizinde faaliyet gösteren 6 balık çiftliğinde kontroller başlattı. İşletmelerin, Özel İdare Müdürlüğü'nden açık denizde alan tahsisi ve kiralama işlemi için girişim başlatıp başlatmadığı, ÇED raporu alıp almadığı denetlenirken, denetimlerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği bildirildi. Kıyıdan en az bir kilometre açığa, en az 30 metre derinliğe taşınmaları istenen işletmelerden, yeni yer kiralama işlemi başlatmamış olanlara 25 bin 885 TL para cezası uygulanacağı bildirildi.

Ayrıcalığı yok

Balık çiftliklerinin açık denize taşınması konusunda kararlı olduklarını anlatan Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, "Kıyılardaki balık çiftlikleri en kısa sürede açık denizlere taşınacak. Yetkili arkadaşlarımız geçtiğimiz günlerde Bodrum kıyılarındaki çiftlikleri denetledi ve kiralama sürecine başlamayan 9 çiftlik kapatıldı, ayrıca para cezası da uygulandı. Denetimlerini sürdüren ekiplerimiz Marmaris kıyılarında bulunan çiftlikleri de denetlemeye başladı. Bizim için hiçbir bölgenin ayrıcalığı yok. Muğla kıyıları, turizm açısından büyük önem arz ediyor. Yasal yollarla bu taşınma süreci en kısa zamanda tamamlanacak" dedi.

3 ayda taşınamaz

Taşınma için verilen sürenin uzatılmasını isteyen Muğla Kültür Balıkçılığı ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Derneği Başkan Yardımcısı Sami Kont, "Hiçbir çiftlik sahibi 'taşınmayacağız' demiyor. Ancak taşınma için öngörülen süre üç ay. Bu süre çok az. Ev eşyası taşınmıyor, binlerce balık, kafesleri, ağlarıyla birlikte açık denize çekiliyor. Maliyeti çok yüksek. Özellikle Marmaris'te bulunan çiftliklerin taşınması imkansız. Gösterilen yer Didim - Bodrum arasında bulunan Mandalya Körfezi. Burası Marmaris'e 100 deniz mili uzaklıkta. İçerisinde balık bulunan bir kafesi çeken tekne, bir mili bir günde katedebiliyor. Bu da üç ayda taşınmayı imkazsız kılıyor zaten. Taşınma için verilen süre 6 aya çıkarılmalı" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sira-geldi-marmarise_67928.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!