Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirince'de İmar Tadilat Planı Zeytine Takıldı

Beyaz badanalı iki katlı Rum evleri, bu evlerden yapılma pansiyonları, şarabı, üzüm bağlarıyla son yılların gözde turizm merkezlerinden biri olan İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan, ancak köylülerin itiraz ettiği "Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı"nın yürütmesi,

Referans Gazetesi
Şirince'de İmar Tadilat Planı Zeytine Takıldı

İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nde yapılan koruma amaçlı imar planının yürütmesi, İzmir 2'inci İdare Mahkemesi tarafından, "zeytin alanlarının konut alanı olarak öngörülmesi" nedeniyle durduruldu. Beyaz badanalı iki katlı Rum evleri, bu evlerden yapılma pansiyonları, şarabı, üzüm bağlarıyla son yılların gözde turizm merkezlerinden biri olan İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Şirince Köyü'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan, ancak köylülerin itiraz ettiği "Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı"nın yürütmesi, mahkeme engeline takıldı. Mahkeme, Şirince'de yaşayan 33 köylünün, Şehir Plancısı Orhan Berker tarafından yapılan Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı'nın iptali için açtığı davada, köyün doğusunda zeytin ağaçlarının bulunduğu tarım alanlarının konut alanına dönüştürüldüğü gerekçesiyle planın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
    
Köylüler şikayetçi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan Şirince Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı köyün yerlileri arasında huzursuzluk yaratmıştı. Kendi tapulu evlerinin yıkıldığı, daraltıldığı ya da hiç gösterilmediği şikayetinde bulunan köylüler, İstanbul ve Ankara'dan pek çok kişinin ise korunduğunu iddia etmişti. İl Genel Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun itirazların dördü dışındakileri reddetmesi üzerine Şirinceli 33 köylü planın iptali için dava açmıştı. Köylülerin avukatı Taylan Erol ise planın köyde köklü değişiklikler meydana getireceğini, yeni yapılması öngörülen 152 yapıdan 52'sinin dışardan gelenlere ait olduğunu, 562 nüfuslu köye 9 bin kişilik plan yapıldığını ileri sürmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirincede-imar-tadilat-plani-zeytine-takildi_63999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!