Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirince’de Yıkım Gerginliği

İzmir’in turistik köyü Şirince’de dün yıkım gerginliği yaşandı. İmar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle aralarında küçük otel, pansiyon ve evlerin de bulunduğu 95 kaçak yapıdan 22’si bugün yıkılacaktı. Ancak dün akşam saatlerinde yıkım ileri bir tarihe ertelendi.

Milliyet Gazetesi
Şirince’de Yıkım Gerginliği

İzmir Selçuk’a bağlı Şirince Köyü’nde, aralarında yazar Sevan Nişanyan ve Matematik Köyü kurucusu Ali Nesin’in evlerinin de bulunduğu kaçak binaların yıkılacağı haberi köyü karıştırdı. Selçuk Kaymakamlığı, Şirince’de bulunan 22 yapı için “sit alanında kaçak olarak inşa edildikleri” gerekçesiyle İzmir İl Özel İdaresi Encümeni tarafından geçen yıl eylül ayında alınan yıkım kararını bugün uygulamaya koyacaktı.

‘Şimdilik ertelendi’

Sabah yapılacak yıkım için eylem hazırlıkları yapan Nişanyan dün erteleme kararının saat 18.00 sıralarında kendisine iletildiğini söyledi. Nişanyan, “Yıkımın şimdilik ertelendiğini öğrendik, az önce TEDAŞ’tan da kesilen elektriklerin yeniden bağlanacağını öğrendik. Yıkımın ertelenmesi iptal edildiği anlamına gelmiyor, her an yine olabilir” dedi.

Yıkılacak yapılar arasında Nesin Vakfı’na ait iki ev bulunuyor. Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin de destek toplamak için Şirince’de. Şirinceliler bir gün önce 316 kişiye anket yapmış; tek çekimser dışında herkes yıkıma karşı. Yıkım erteleme kararı gelmeden önce akşam meydanda toplanılıyor, zincirler alınıyor direnme için... Üniversitelerden, medyadan, siyasi partilerden, destek için gelenler var.

‘Ölümü göze aldım’

İlk yıkılacak yer olarak beklediği Hodri Meydan Kulesi’nde konuştuğumuz yazar Sevan Nişanyan, daha öncede de 10 ay hapis yatmasına neden olan evlerin ve yenilerinin yıkılması halinde ölümü göze aldığını söylüyor. Nişanyan, “Beni vurmadan bir şey yapamazlar” diyor. 12 senedir çözüm için yalvardığını ancak sonuç elde edemediğini ekleyen Nişanyan, “Bu inattan vazgeçin. Şirince Türkiye’de gösterilen bir köy ve burada iki tane adam var. Ali Nesin ve Sevan Nişanyan. Oturalım çözüm bulalım, pilot bölge uygulaması yapalım dedik ama dinleyen yok” diye konuşuyor. Ali Nesin ise “Yıksınlar yenisini, daha güzelini yapacağım” diyor...

‘Başka çare yok’

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci evlerin ya yıkılması ya da Bayındırlık ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygun hale getirmesi gerektiğini söyleyerek, “Mevcut yasalara göre hükümet herhangi bir düzenleme yapmadığı sürece elimizde başka çare yok. Keşke gerekli yasal düzenlemeleri daha önce yapsalardı. Köyde başka evler de yıkılacak” diye konuştu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/sirincede-yikim-gerginligi_85793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!