Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Şirince'deki 16 Binayı Yıkacağız"

Yazar ve turizmci Sevan Nişanyan'ın Selçuk'un tarihi Şirince köyünde işlettiği pansiyonunun da bulunduğu 4 yapıyla ilgili önceki yıllarda 4 yıkım kararı alınmıştı. Sevanyan'ın yine köyde inşa ettiği 12 yapı hakkında da İl Özel İdaresi Encümeni'nden aynı yönde karar çıkmasının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç, önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni Asır Gazetesi
2 "Şirince'deki 16 Binayı Yıkacağız"

Yazar ve turizmci Sevan Nişanyan'ın Selçuk'un tarihi Şirince köyünde işlettiği pansiyonunun da bulunduğu 4 yapıyla ilgili önceki yıllarda 4 yıkım kararı alınmıştı. Sevanyan'ın yine köyde inşa ettiği 12 yapı hakkında da İl Özel İdaresi Encümeni'nden aynı yönde karar çıkmasının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç, önemli açıklamalarda bulundu. İl Encümeni'nden çıkan son "yıkım" kararını bürokratlarıyla değerlendirdiğini belirten Kıraç, "Gereği yapılacak. Herkes görevini yapacak" dedi. Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu ve herkesin kurallara uyması gerektiğini ifade eden Kıraç, "Hukuk her yerde olduğu gibi, burada da işleyecek. Ortada bir yıkım kararı var. Bu kararın infazı gerçekleşecek ve ben de takipçisi olacağım" diye konuştu.

Kurallar işledi

Kuralların işlediğini ve yıkım kararının verildiğini vurgulayan Kıraç, "Bu aşamadan sonra söylenecek bir şey yok. Kararlar hukuk kuralları çerçevesinde uygulanacaktır" dedi. Öte yandan yıkım kararlarının Yeni Asır tarafından gündeme getirilmesinden sonra İzmir İl Özel İdaresi bürokratlarının toplantı yapma kararı aldığı öğrenildi. Konunun yıkımı gerçekleştirmesi gereken Selçuk Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi bürokratları tarafından önümüzdeki günlerde gerçekleşecek bir toplantıda görüşüleceği ifade edildi.

1995'te yerleşti

Türkiye gündemine geçtiğimiz yıllarda ayrıldığı eşinin başına dışkısını dökmesiyle de gelen Nişanyan, 1995'te yerleştiği Şirince'de eski köy evlerini restore ederek kendi pansiyonunu kurdu. 1999 yılında açtığı pansiyonun işletmeciliğini sürdüren Nişanyan, izinsiz restorasyon yaptığı için 2001 yılında 10 ay hapis yattı. Bu arada pansiyonunun yanına yeni kaçak yapılar ekleyen Nişanyan'a bugüne kadar toplam 12 bin lira para cezası kesildi. Ayrıca, ilk olarak 1998'de Nişanyan'ın işlettiği pansiyon, 2000'de kendisine ait 2 konut ve 2008'de de bir müştemilat için İl Encümeni tarafından yıkım kararı alındı. Bu kararlar 2001 ve 2005 yılında Selçuk Kaymakamlığı'na bildirildi. Ancak, söz konusu yapılar halen yıkılmadı.

Selçuk'a bildirildi

İl Encümeni son olarak geçtiğimiz 4 Ağustos 2010 günü Nişanyan'ın kaçak olarak yaptığı 12 yapı için yıkım kararı aldı. 1 Nisan 2009'da mühürlenen ve yıkım kararı alınan 12 yapı, tek katlı konaklama birimleri, havuz, mutfak ve müştemilattan oluşuyor. Alınan son yıkım kararı da İl Özel İdaresi tarafından Selçuk Kaymakamlığı'na bildirildi. Son kararla ilgili gelişmeleri daha önce manşetinden kamuoyuna duyuran Yeni Asır'a açıklama yapan Nişanyan, "Bu memlekette herkes Vandal değil (yıkımdan zevk alan insan). Bu bir tür namussuzluktur. Kişilik bozukluğudur. Herkes onlar gibi değil. Vicdan sahibi insanlar da var. Bu İl Encümen Üyesi'ne bu hakikati hatırlatmak gerekir. Devlet kademesinde bulunan Vandalların hangi kararları aldığı da beni ilgilendirmiyor" demişti. Nişanyan, "Bu kararları takip etmiyorum ve ilgilenmiyorum" diye konuşmuştu.

Nişanyan: Vali Bey'in gücü yetiyorsa, gelip yıksın

Yazar ve turizmci Sevan Nişanyan, Vali Kıraç'ın "Bu infaz gerçekleşecek" sözlerine ağır ifadelerle karşılık verdi. "Bu infaz değil, cinayettir" diyen Nişanyan, "Vali efendi kendine yakıştırıyorsa buyursun. Gücü ve cesareti varsa bu cinayeti gerçekleştirsin" diye konuştu. Şirince'yi insanların yıllar önce terk ettiğini, köyde zeytincilik ve keçi yetiştiriciliğinin dışında bir faaliyet olmadığını belirten Nişanyşan, şöyle konuştu:

"Şirince, ben yerleşmeden önce ölmekte olan bir köydü. İnsanların hızla terk ettiği zeytincilik ve keçi besiciliği dışında ciddi bir ekonomik faaliyetin bulunmadığı bir yerdi. Doğal olarak Vali beyin temsil ettiği anlayış açısından köyün öyle kalması işlerine gelirdi. Koyun sürüsü yönetmek insan yönetmekten daha kolaydır. Valilik onu tercih ederdi herhalde. O hale döndürmek için de çaba harcıyorlar."

"Makine gerekliyse veririz"

Yıkım kararlarını gündeme getiren ve Şirince köylülerinin kurallara uymasına rağmen kaçak yapı inşa eden Sevan Nişanyan'ı eleştiren İl Encümen Üyesi Emre Özer, Selçuk Kaymakamlığı'nı göreve davet etti. Kaymakamlığa yıkım için İl Özel İdaresi kanalıyla iş makinesi tahsis edebileceklerini belirten Özer, hukukun herkesi eşit olarak uygulanması gerektiğini söyledi. Özer, İl Encümen üyeleri için "Vandal" benzetmesi yapan Nişanyan'ı İzmirlilerin takdirine bıraktığını kaydetti.

Kaya mezarı davası sürüyor

Nişanyan, geçtiğimiz aylarda yine Muğla'nın Dalyan beldesindeki Kaunos Kaya Mezerları'nın benzerini Selçuk'un Şirince köyündeki Kayserdağı'na yaptırması ile gündeme gelmişti. Nişanyan'ın Kayserdağı'na yaptırdığı ve Orman Bakanlığı ile mahkemelik olduğu kaya mezarı ile ilgili dava devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirincedeki-16-binayi-yikacagiz_82223.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Sevan Nişanyan değilde;başka biri bunları yapmış olsaydı(iyiki de yapmış)bu kadar üstüne gidilirmiydi...Sadece budeğil ;Aziz Nesin Vakfı Matematik köyü-2 ev.Sağduyulu yaklaşırsanız;bu ülkede güzel şeyeler olacak.Kini,hasetliği bir yana bırakarak...Saygıyla YANITLA
  • Bu vatandaşımız, her aklına estiği zaman ve yerde, kendi kafasına göre yapı tasarlama ve inşa etme yetkisini kimden alıyor?... Şirince'nin ilgili Belediyesi, bu faaliyetler başladığında, neden engel olmuyor. Selçuk gibi tarihi ve turistik bir bölgede yapı yapmak bu kadar kolay ve kontrolsuz mu? Problem başlıyor, herkes uykuda, izinsiz yapı bitiyor yine ses yok... Ta ki bir hukuğa saygılı kişi veya kurum ihbar ediyor, o zaman su yüzüne çıkıyor... Yıkım kararı uygulanmalı, hele böyle ''Vali'nin gücü yeterse..'' diyerek Devlet'e meydan okuyanların unutamayacağı bir biçimde uygulanmalı ancak, bu süreç içinde görevde olan sorumlu kişiler için de, ibret-i alem için unutulmayacak hukuki işlemler yapılmalı ve kısa sürede sonuçlandırılmalı... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!