Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirket Evlilikleri Krizde Yüzde 70 Azaldı

Türkiye’de birleşme ve satınalmalar 2009 yılında küresel krizin etkisiyle, 2008’e göre yüzde 70 azalırken, işlem hacmi 5.7 milyar dolara geriledi. Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü, ‘Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2009 Raporu’nun sekizincisini açıkladı. Rapora göre, 2008 yılında gerçekleşen işlem sayısı 171 iken, 2009 yılında 116’da

Radikal Gazetesi
Şirket Evlilikleri Krizde Yüzde 70 Azaldı

Türkiye’de birleşme ve satınalmalar 2009 yılında küresel krizin etkisiyle, 2008’e göre yüzde 70 azalırken, işlem hacmi 5.7 milyar dolara geriledi. Ernst&Young Türkiye Kurumsal Finansman Bölümü, ‘Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2009 Raporu’nun sekizincisini açıkladı. Rapora göre, 2008 yılında gerçekleşen işlem sayısı 171 iken, 2009 yılında 116’da kaldı. 2009 yılında değeri açıklanan işlemler, 51 adetle toplam işlemlerin yüzde 44’ünü oluştururken milyar dolar değerinde hiçbir işlem olmadı. 2009’da 5.7 milyar dolara inen işlem hacminin bu yıl 10 milyar dolara çıkması bekleniyor.  2009 yılında dünyada da 1.7 trilyon dolarlık birleşme ve satınalma işlemi yapıldığını belirten Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, işlem sayısının 32 binden 28 bine gerilediğini söyledi.

Enerji yine gözde

Dünyanın her yerinde bu işlemlerde düşüş olduğunu kaydeden Cantekinler, “Sadece Brezilya’da yükseldi” diyerek Türkiye’de birleşme ve satınalmalarda beş yıl geriye gittiğimizi aktardı. 2009 yılında birleşme ve satınalmalarda işlem hacmi bazında enerji sektörü, işlem adedi bazında ise yiyecek- içecek sektörü öne çıkıyor. 2009 yılında en büyük 10 işlem içinde enerji sektörü, üç özelleştirmeyle dikkat çekiyor. Yılın son iki ayında gerçekleştirilen Osmangazi, Yeşilırmak ve Çoruh elektrik dağıtım bölgelerine ilişkin ihaleler ile Türkşeker’e ait fabrikalardan C portföyünün özelleştirme işlemlerinin, 1.8 milyar ABD Dolarlık değeri ile toplam işlem hacminin önemli bir bölümünü oluşturdu.

Rapora göre, 2009 yılında milyar dolar değerinde hiçbir işlem gerçekleşmezken, en büyük işlem ise yılın son çeyreğindeki Türkşeker’e ait fabrikalardan C portföyünün 606 milyon dolara özelleştirilmesi olduğu belirtildi. Rapor ağırlıklı olarak yabancıların küçük şirketlere yatırım yaptıklarını ortaya koydu. Öte yandan, özellikle orta büyüklükteki şirketler için 2010’un, birleşme ve satınalmaların ağırlıkla gündeme geleceği bir yıl olacağı belirtiliyor.

Yerli yatırımcı 2009’da öne geçti

Rapora göre, 2009 yılında Türk yatırımcıların özelleştirmelerin etkisiyle yabancı yatırımcıyı geçti. Bunun kalıcı olmayacağını belirten Cantekinler, “Yabancı yatırımcı önümüzdeki dönemde artarak Türkiye’ye gelmeye yeniden başlayacak. Çünkü tüm dünyada yavaş yavaş toparlanma başladı. Yani yabancı yatırımcı kapıda” diye konuştu. Yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği işlemler son beş yılın en düşük seviyesine geriledi ve 2004 yılından bu yana ilk defa yabancı yatırımcılar liderlik koltuğunu yerli yatırımcıya bıraktı. Yabancı yatırımcılar 2009 yılında işlem hacminin sadece yüzde 39’unu gerçekleştirdi. Son dört yılda 12-17 milyar dolar arasında seyreden yabancı yatırımcı işlem tutarı 2009 yılında 1.5 milyar dolar seviyesine geriledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirket-evlilikleri-krizde-yuzde-70-azaldi_75775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!