Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şirket&Belediye AŞ, Marmara'yı Öldürdü

Binlerce sanayi tesisi ve ev atıklarını Marmara Denizi’ne taşıyan Ayamama ve Haramidere, Marmara Denizi’ndeki doğal yaşamı tehdit ediyor. Yetkililerin, gerek şirketlere atıklarını arıtmaları için gereken yaptırımları yapmaması, gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre temizliği konusunda üstüne düşeni yapmaması, Marmara Denizi’ni ölme

Bir Gün GazetesiBinlerce sanayi tesisi ve ev atıklarını Marmara Denizi’ne taşıyan Ayamama ve Haramidere, Marmara Denizi’ndeki doğal yaşamı tehdit ediyor. Yetkililerin, gerek şirketlere atıklarını arıtmaları için gereken yaptırımları yapmaması, gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre temizliği konusunda üstüne düşeni yapmaması, Marmara Denizi’ni ölme noktasına getirdi. Üstelik kirlilik, yediğimiz balıklarla doğrudan bizim vücudumuza da geçiyor. Haramidere’de yapılan bilimsel araştırmalar, kimyasalların deniz canlılarının DNA’sını etkileyebilecek boyutlara ulaştığını açığa çıkardı. Derenin döküldüğü alana gelen balıklar oksijensizlikten ölürken, geçimlerini bölgede avlanarak geçinen balıkçılar ise her gün ağlarına onlarca yaralı balığın takıldığını söyledi.

Fatih Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünün yürüttüğü “Ayamama ve Haramidere Derelerindeki Genetoksik Kirliliğin SOS-Choromotest Metodu ile Belirlenmesi” çalışması kirliliğin boyutlarını ortaya çıkardı. Araştırmaya öncülük eden Doç. Dr. Mustafa Petek, Haramidere ve Ayamama Deresi’nden örnekler aldıklarını ifade etti. Haramidere’nin E-5’le kesiştiği nokta ve denize döküldüğü bölgeden alınan örneklerde yapılan incelemenin kirliliğin vahim boyutlarını gösterdiğini belirten Petek, şöyle konuştu: “Yapmış olduğumuz genetik incelemelerde, irliliğin,  DNA’yı bozucu etkileri olduğunu ortaya çıkardık. Kirlilik burada yaşayan canlılarda doğrudan genetiği bozucu etkiler ortaya çıkaracaktır.” Genetiği bozulmuş türden canlıların tüketilmesinin de ayrı bir sorun ortaya çıkaracağına dikkat çeken Petek, balık ve diğer deniz ürünlerinin vücutlarında bulunan atık maddelerin besin yoluyla insanlara da geçeği ve insanların bundan doğrudan etkilenecekleri uyarısında bulundu.

Balıklar ölüyor

Derenin döküldüğü alana gelen balıklar oksijensizlikten ölürken, geçimlerini bölgede avlanarak geçinen balıkçılar ise her gün ağlarına onlarca yaralı balığın takıldığını belirtiyor. Bölgede balıkçılık yaparken kirlilik yüzünden gözünden ameliyat olmak zorunda kaldığını aktaran Sadık Arda, “Dere her gün kimyasal maddeleri, hayvan atıklarını, boyaları denize taşıyor. Hepsi bizim balık tuttuğumuz yere akıyor. Ama oraya ağ atmaya mecburum” dedi.

‘Denizin altında yaşam bitti’

Geçimini dalgıçlık yaparak kazanan Sami Koyuncu ise yaklaşık 5 yıldır profesyonel dalgıçlık yaptığını ifade etti. Haramidere’nin denizin altındaki bütün yaşamı öldürdüğünü belirten Koyuncu, "Haramidere’nin atıkları denizin altındaki yaşamı komple öldürmüş durumda. Yengeçler dahi bütün canlılar ölüyor. Yazın başında temmuz ayında bir dalışımda midye bulduğumuz yerlerde yaklaşık 1 metre üstü tortuyla kaplanmıştı. Lastikler, fabrika boyaları, Biz o bölgeye 2-3 senedir dalış yapmıyoruz. Dalış yaptığımız zaman vücudumuzun çeşitli yerlerinde ağzımızda yara çıkıyor. Denizin altında kimse girip bakmaz yeri geliyor bir karış görüş olmuyor. " dedi.

Ağlarına takılan bazı balıkların üzerinde yaralara rastladıklarını anlatan Aytaç Soydem adlı balıkçı ise, "Bildiğiniz bir iltihap kapmış yarayı düşünün o şekilde balıkların üzerinde yaralar oluşuyor. Gördüğünüz zaman dahi o balığı yeme imkanınız yok. Araştırma yapılsa o balığın neler barındırdığı bilimsel olarak ortaya çıkacaktır. Ama ben oraya ağ atmaya mecburum” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sirketbelediye-as-marmarayi-oldurdu_75680.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!