Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şişecam Bulgaristan’da İlk Fırınını Ateşledi

Şişecam Bulgaristan’da İlk Fırınını Ateşledi

Hürriyetişecam Topluluğu Bulgaristan Targovişte’deki zücaciye fırınını siyasetçilerden uzak aile içinde hizmete soktu. Dünyadaki zücaciye fırınlarının en büyüğü 15 gün deneme üretimi yapacak ve fabrika ilk üretimini 11 Ağustos’ta bantlardan çıkaracak.

TÜRKİYE’nin en büyük cam üreticisi olan ve dünya pazarıyla rekabet edebilmek için genişleme stratejisini komşu ülkeler üzerine kuran Şişecam Topluluğu, Targovişte’deki fabrikasının zücaciye fırınını dün ateşledi. Ateşleme töreni, Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan, Cam Ev Eşyası Grubu Başkanı Gülsüm Azeri, Düz Cam Grup Başkanı Alev Yaraman ve Targovişte Valisi Behçet Kerim tarafından yapıldı.

DENEME ÜRETİMİ:
Toplam 400 bin metrekare üzerine 47 bin metrekare kapalı alanla kurulan Şişecam fabrikasında şimdiden 579 kişiye iş imkanı sağladı. 15 gün deneme üretimi sonrasında, 11 Ağustos’ta üretime geçecek olan zücaciye bölümü, 75 milyon dolarlık yatırımıyla dünyanın en büyüğü olma özelliğine sahip. Günlük üretim kapasitesi 150 ton olan zücaciye fabrikası yılda fırına bağlı sekiz üretim hattı sayesinde 235 milyon ürün üretecek ve üretiminin yüzde 85’ini ihraç edecek. Toplam yatırım maliyeti 220 milyon dolar olan Targovişte’deki fabrika sayesinde Şişecam topluluğu 1.8 milyar dolarlık kapasitesiyle dünya pazarında ikinci konuma yükselecek.

220 MİLYON DOLAR:
2004 yılında başlayan düzcam, işlenmiş cam ve cam eşyasını kapsayan yatırım toplam tutarı 220 milyon dolar olduğunu ifade eden Gülsüm Azeri, ‘Bu şimdiye kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırım. Geçen yıl 7 Temmuz’da temel atıldı, fabrikayı bir yıl içinde tamamladık. Açılışımız bölgedeki aşırı yağmur yüzünden 20 gün gecikti. Bu yatırım hem Bulgaristan’da hem de dünyada çok konuşulacak’ dedi. Paşabahçe’nin Targovişte’deki fabrikanın üretime geçmesiyle birlikte dünyanın ikinci büyük üreticisi konumuna ulaşacağını ifade eden Gülsüm Azeri, ‘AB’deki pazar payımız şu anda yüzde 12, Bulgaristan’dan ihracatın başlamasıyla Avrupa’daki pazar payımızı yüzde 15’e çıkartacağız. 55 milyon dolar ciro hedefliyoruz’ dedi. Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan da yaptığı açılış konuşmasında, ‘Bu fabrikayı biz yaptık, Targovişte halkı da geleceğe taşıyacak. Yatırımımız iki ülke arasında barış ve dostliğin gelişmesine yardımcı olmasını diliyorum’ dedi. Targovişte Valisi Behçet Kerim ise işsizlik oranının en yüksek olduğu bölgelerde Şişecam’ın yaptığı yatırımla birlikte işsizlik oranında yüzde 17 oranında bir düşme yaşandığını, 1500 kişinin iş imkanını kavuştuğunu söyledi.

Targovişte’de otel sayısı 1’den 7’ye yükseldi
ŞİŞECAM Bulgaristan’daki 220 milyon dolarlık yatırımla diğer yabancı yatırımlara da öncülük etti. Yabancı yatırımcıya uygulanan teşvik primleri için gerekli olan yasaların çıkartılmasında önemli bir katkı sağlayan ve ilk teşviki almaya hak kazanan Şişecam bu sayede diğer yabancı yatırımcıların da öncüsü oldu. Şişecam Topluluğu, Bulgaristan’ın en yüksek işsizlik oranına sahip olan Targovişte’nin kalkınmasına da çok büyük katkı sağladı. İşsizliğin en yüksel olduğu bölgelerden biri olan Targovişte’de yatırımların başlamasıyla büyük bir hareketlenme sağlanmış. İşsizlik oranı yüzde 17 dolaylarında düşmüş. Emlak fiyatları üç misli artmış. Şişecam fabrikasının kurulmaya başlamadan önce tek bir otele sahip olan Targovişte’de şu anda toplam 7 otel bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisecam-bulgaristanda-ilk-firinini-atesledi_30999.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!