Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şişecam 'Komşu'da Milyar Dolara Gidiyor

Bulgaristan'da bugüne kadar 380 milyon dolarlık yatırım yapan Şişecam 2010'da tamamlanacak ikinci aşama yatırımlarla 1 milyar dolara ulaşacak. Şirket halen ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı.

Radikal Gazetesi
Şişecam 'Komşu'da Milyar Dolara Gidiyor

işecam Topluluğu'nun 2004 yılında girdiği Bulgaristan'daki yatırımlarının tutarı 1 milyar dolara dayandı. Şişecam, 2010 yılına kadar Bulgaristan'a toplam 415 milyon dolarlık yeni yatırım kararı aldı. Şişecam şirketlerinden Trakya Cam, Bulgaristan'da ikinci düzcam fabrikası ile beraber, otomotiv camları, kaplamalı ve lamine cam fabrikalarını içeren ikinci aşama yatırımlarını 2010 yılına kadar tamamlayarak devreye alacak. Trakya Cam'ın Bulgaristan'daki ek büyüme yatırımının 415 milyon dolar olduğu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Şişecam Genel Müdürü Doğan Arıkan, Bulgaristan Targovishte'deki yatırımlarını boyutunun 2-3 yıl içinde cari fiyatlarla 1 milyar doları bulabileceğini söyledi. Şişecam Bulgaristan'da bugüne kadar toplam tutarı 380 milyon doları bulan düzcam, ev eşyası, ayna ve işlenmiş cam fabrikaları yatırımı yaptı. Sofya'da da 2006 yılında Paşabahçe mağazası açan Şişecam'ın böylece, Bulgaristan'da yaptığı ve yapma kararı aldığı ek tesislerle birlikte toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara tırmandı.

Dört ayrı fabrikası var
Trakya Cam'ın, Bulgaristan'daki yatırımları aynı kompleks içinde ama dört ayrı fabrika olarak faaliyet gösteriyor. Blok camları taşımak için bir de 5 milyar Avro sermayeli bir taşımacılık şirketi kuran Şişecam, Sofya'daki Paşabahçe mağazası ile birlikte otocamı üretim tesisiyle birlikte Bulgaristan'da altı şirkete ulaşmış olacak.
Trakya Cam Sanayii'nden borsaya yapılan açıklamada, "Şirketimizin yüzde 70 oranında ortak olduğu Trakya Cam Investment B,V.'nin Bulgaristan'da kurduğu ve sermayesinin yüzde 100'üne sahip olduğu Trakya Glass Bulgaria EAD bünyesindeki düzcam, cam ev eşyası, ayna ve işlenmiş cam fabrikaları işletmeye geçmişti. Bu tesislerin cari değerlerle yatırım tutarı 380 milyon dolardır" denildi.

Açıklamada, Trakya Cam Yönetim Kurulu'nun önceki gün yapılan toplantısında Balkanlar'daki hızlı gelişmeler doğrultusunda Bulgaristan'daki 415 milyon dolarlık ikinci aşama yatırımlarının 2010 yılına kadar tamamlanması kararı alındığı belirtildi.

Trakya Cam Sanayii A.Ş.'nin yüzde 70'ine sahip olduğu Trakya Cam Investment B.V.'nin Bulgaristan'ın Targovishte kentinde kurduğu 220 milyon dolar maliyetli Trakya Glass Bulgaria EAD'nın düz cam fabrikasının ilk fırını 27 Temmuz 2005'de ateşlendi.

Kırman, İş Bankası'nı bırakıyor
Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırman, altı yıldır sürdürdüğü İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bugün yapılacak genel kuruldan sonra bırakıyor. Şişecam Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı sürdürecek olan Kırman, Şişecam'da murahhas üye olarak da görev yapacak. İş Bankası'nın yeni yönetim kurulu başkanı genel kurulda belli olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisecam-komsuda-milyar-dolara-gidiyor_60603.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!