Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şişli Belediyesi 4 Kule İnşaatını Durdurdu!

Şişli Belediyesi, Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin de bulunduğu araziye yapılmak istenen 4 kule inşaatı çalışmalarını yeniden durdurdu.

yapi.com.tr
Şişli Belediyesi 4 Kule İnşaatını Durdurdu!

Şişli Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 2 No'lu Koruma Kurulu'nun verdiği kararı göstererek, belediye binasının hemen yanında yer alan şantiyedeki çalışmaları durdurdu. Hürriyet'ten Ezgi Çapa'nın haberine göre, belediye ekipleri işçilerden çalışmaları durdurmalarını istedi.Koruma kurulu projeyle ilgili belge istedi

Şişli bölgesinden sorumlu olan 2 No'lu Koruma Kurulu verdiği kararla '1762 ada, 3 parselde ve çevredeki taşınmazlarda gerekli can, mal ve emniyet tedbirlerinin ivedilikle alınması, bahsi geçen alanda yapılan izinsiz inşai/fiziki müdahalenin durdurulması ve önlenmesi, KUDEB uzamanlarınca yapılan inceleme, rapor ve belgeler ile projeyle ilgili dökümanların müdürlüklerine gönderilmesini" talep etti.

İnşaat daha önce de durduruldu

İnşaat çalışmalarını daha önce de durdurduklarını ifade eden Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehrali Seçme, “Belediyemizin bilgisi dışında, herhangi bir resmi evrak getirilmeden inşaat başladı. Biz de bu inşaatın ne olduğuna dair bir müdahalede bulunduk ve inşaatı durdurduk. Bu durdurmanın karşılığında yetkili firma Çevre Bakanlığı İl Müdürlüğü'nden bize bir yazı getirdiler. Bu yazıda bütün yetkinin Çevre Bakanlığı'nda olduğunu, durdurmayı bizim yapamayacağımızı bildirdiler. Kültür Varlıkları Kurulu'na bir yazı gönderdi" dedi.

"Biz yazının gereğini yerine getiriyoruz"

Kendilerine çalışmanın durdurulması yönünde bir karar geldiğini belirten Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Seçme,“Kurul, Şişli Belediye Başkanlığı, Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dağıtımlı bir yazı gönderdi. Burayı koruyun, kurul kararından sonra ne yapılacağına karar verilsin. Biz bu gün bu yazının gereğini yerine getiriyoruz. Orada bir okul var, o okul halen eğitim öğretime devam ediyor. Çocukların güvencesiyle ilgili ne olacağının, ne biteceğinin bilinmesi lazım. Firmanın buralara girme hakkı yoktur. Biz bu gün bu yazının gereğini yerine getiriyoruz. Orada bir okul var, o okul halen eğitim öğretime devam ediyor. Çocukların güvencesiyle ilgili ne olacağının, ne biteceğinin bilinmesi lazım. Firmanın buralara girme hakkı yoktur" diye konuştu.

Belediyeden açıklama

Konuyla ilgili Şişli Belediyesi'nden yapılan açıklamada, izin verilen alanda belediyenin hizmet binasının üçte birinin bulunduğu gerekçesiyle bakanlık aleyhine 16 ayrı dava açıldığı ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi: "Bütün bu gelişmeler yaşanırken firma inşaata başladı ve Şişli gibi yeşili az bir ilçede 200'e yakın yetişmiş ağaç söküldü. Yeşil alan olan yerler ise hafriyat alanına dönüştürüldü. Belediye, elinde konuyla ilgili herhangi bir proje bulunmadığını gerekçe göstererek, 24 Kasım'da inşaatı durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ertesi gün imara ilişkin her türlü işlem yetkisinin kendilerine ait olduğunu belirtip, inşaat faaliyetinin durdurulma işleminin kaldırılmasını istedi. Proje kaldığı yerden devam ederken bu kez konu Şişli Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına aktarıldı. Çünkü projeye komşu olan parsel, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescilli bir yer. Kültür ve Turizm Bakanlığı da belediyenin yazısına cevaben, ilgili alandaki ve çevredeki taşınmazlarda gerekli can, mal ve emniyet tedbirlerinin ivedilikle alınması, bahsi geçen alanda yapılan izinsiz inşai/fiziki müdahalenin durdurulması ve önlenmesi, KUDEB uzmanlarınca yapılan inceleme, rapor ve belgelerle projeyle ilgili tüm dokümanların müdürlüklerine gönderilmesini talep etti."

Açıklamada, Şişli Belediyesi zabıta ekiplerinin, bunun üzerine inşaatı ikinci kez durdurduğu bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisli-belediyesi-4-kule-insaatini-durdurdu_152694.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!