Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şişli Etfal ve Okmeydanı Hastaneleri Yıkılacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı açıkladı: Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak ve Seyrantepe’ye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesi yıkılacak. Kartal Hastanesi de yıkılacaklar arasında

yapi.com.tr
Şişli Etfal ve Okmeydanı Hastaneleri Yıkılacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, şehir hastanelerinin açılmasıyla bazı devlet hastanelerinin kapatılacağını, depreme dayanıksız bazı hastanelerin de yıkılacağını veya yenileneceğini açıkladı. Buna göre Şişli Etfal ve Okmeydanı hastaneleri yıkılacak. Gümüş planlarla ilgili şunları söyledi:

“Şehir hastaneleri nedeniyle bazı devlet hastaneleri kapatılacak. Depreme dayanıksız olan hastaneleri yıkacağız. Örneğin İstanbul’da Şişli Etfal yıkılacak, Seyrantepe’ye yapacağımız yeni hasteneye taşınacak. Okmeydanı’nın eski hastanesini yıkıyoruz, yenisini yapıyoruz. Kartal Hastanesi de yıkılıp, yenisi yapılacak. Haydarpaşa Hastanesi’nin tarihi binası kalacak, gerisi yıkılacak ve tarihi dokuya uygun yeni bir hastane yapılacak. Ankara’da Numune Hastanesi’nin tarihi binası kalacak. Diğer binalar yıkılacak.”

Hastaneler telefondan izlenecek

Hürriyet'in haberine göre Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın acillerde oluşan yoğunlukların nedeninin tam olarak belirlenmesi için başlattığı çalışmayı hatırlatan Gümüş acil servisleri izleme projesinin detaylarını şöyle anlattı:

“Sağlık Bakanlığı’na bağlı günde 500’ün üzerinde hasta bakan 200 acil servisimiz var. Bu yerleri 24 saat izlenebilir hale getireceğiz. Hepsinin girişlerine, ana koridorlarına kamera yerleştirildi. Bir yazılımla sisteme bağladık. Artık yoğunluğu olan hastaneler cep telefonundan kırmızı renge dönüşecek ve canlı izlenecek.

Valiler, 81 il müdürleri ve başhekimler de sonraki dönemlerde illerindeki hastanelerin acillerini canlı izleyebilecek. Aniden sıkıntılı bir durum oldu diyelim, bunu görebileceğiz. Amacımız acillerdeki yoğunluğu azaltmak. Buraya gelen kişilerin yüzde 90’ı gerçek acil değil. Demek ki bir çok insan mesai saati içinde hastanelere gelemiyor. Bu nedenle acil servislerin yanında, saat 23.00’e kadar mesai dışı çalışacak poliklinikler açacağız.”

GOP’a giden Taksim hastanesi geri dönmedi

Kamuoyunda “Taksim İlkyardım” olarak bilinen Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, depreme dayanıklı ve modern şekilde yeniden inşa edileceği gerekçesiyle 2015 yılında yıkıldı. Mevcut hastane Gaziosmanpaşa’ya (GOP) taşındı. Ancak aradan geçen 2 yıla karşın Taksim’deki inşaat bitmetince Gaziosmanpaşa’ya taşınan hastanenin adın Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma hastanesi oldu.

***

Çapa, Hasdal’a taşınmak isteniyor

Çapa Tıp olarak bilinen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ise Hasdal’a taşınması planlanıyor. Tepkiler üzerine askıda bekletilen taşınma planı ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak geçen mayıs ayında açıklama yapıp Tıp Fakültesi’nin 4 yıl içinde Hasdal’daki yeni yerine taşınacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çapa 110 dönüm bir arazi içerisinde. Hasdal’da 1100 dönüm bir araziyi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne tahsis etmiş bulunuyoruz. Bütün bölümleriyle hepsi orada olacak” demişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sisli-etfal-ve-okmeydani-hastaneleri-yikilacak_162443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!