Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sismik Hareketler Takipte

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliğine giderek, 16 farklı bölgede kayıt istasyonu kurdu, sismik hareketleri incelemeye aldı. 1. derecede deprem bölgesinde yer alan İzmir'de başlatılan bu çalışmayla, fay hatlarındaki deprem öncesi belirtiler yakından izlenecek. Elde edilecek sonuçlar, geniş kapsamlı önlemlerin

Yeni Asır Gazetesi
1 Sismik Hareketler Takipte

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile işbirliğine giderek, 16 farklı bölgede kayıt istasyonu kurdu, sismik hareketleri incelemeye aldı. 1. derecede deprem bölgesinde yer alan İzmir'de başlatılan bu çalışmayla, fay hatlarındaki deprem öncesi belirtiler yakından izlenecek. Elde edilecek sonuçlar, geniş kapsamlı önlemlerin alınmasında rol oynayacak.

"İzmir metropolü ile Aliağa ve Menemen ilçelerinde güvenli yapı tasarımı için zeminin sismik davranışının modellenmesi" konulu 4 milyon YTL'lik proje, TÜBİTAK'tan alınan destekle uygulamaya konuldu. Çalışmaların sağlıklı yürütülmesi için gerekli olan her türlü yardımı sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Urla'dan başlayarak Körfez'i çevreleyen bölgedeki sismik hareketleri takibe aldı.

Uzmanlar belirledi

16 deprem kayıt istasyonu, Urla, Güzelbahçe, Balçova, Yeşilyurt, Buca, Dokuz Eylül Üniversitesi Kaynaklar Kampusü, Konak, Bayraklı, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Yamanlar, Manavkuyu, Pınarbaşı, Çamdibi ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne kuruldu. Bu noktalarda meydana gelen yer hareketleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yer alan ekranlara eş zamanlı olarak aktarılmaya başlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, depremden sonra değil, öncesinde önlem alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu konuya, üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla işbirliğine giderek ciddiyetle eğiliyoruz. Hem araştırma projelerini destekliyoruz hem de bu çerçevede ortaya çıkan verileri değerlendiriyoruz. 3 yıl sürecek projenin sonunda elde edilecek veriler, coğrafi bilgi sistemlerine aktarılacak ve Ulusal Afet Bilgi Sistemi'ne entegre edilecek."

Çok işe yarayacak

Yer hareketlerinin takibi sonucu elde edilecek veriler, imar revizyonları ve kentsel dönüşüm planlamalarında kullanılacak. Planlaması yapılmış ve yeni imara açılacak yerlerin durumunu gözler önüne serecek. Sıvılaşma potansiyeli olan ve zemin iyileştirilmesi yapılması gereken yerler belirlenecek. Deprem öncesi alternatif ulaşım güzergahlarının tespiti, altyapı oluşturulması, acil müdahale ve hasar tahmin sistemi kurulmasına yönelik yol gösterici olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sismik-hareketler-takipte_64748.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • daha kapsamlı bir açıklama olabilir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!