Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sistem Aylık Geliri 2 Bin YTL Üzeri Olanlar için İdeal

Konut kredisi oranlarının piyasa şartlarına göre normal olduğunu aktaran Bank Asya Bireysel Krediler Tahsis Müdürü Hasan A. Küçük, mortgage kredilerinin aylık geliri 2 bin YTL ve üzerinde olanlar için ideal olduğunu söyledi.

Referans Gazetesi
Sistem Aylık Geliri 2 Bin YTL Üzeri Olanlar için İdeal

onut kredisi oranlarının piyasa şartlarına göre normal olduğunu aktaran Bank Asya Bireysel Krediler Tahsis Müdürü Hasan A. Küçük, mortgage kredilerinin aylık geliri 2 bin YTL ve üzerinde olanlar için ideal olduğunu söyledi.

Kredilendirilen konutun satış değerinin büyük önem taşıdığını belirten Küçük, kredilendirilen konutta toplam bedelin en az yüzde 30'unu peşin verebilen kişilerin yaşam kalitesini düşürmeden kredi taksitlerini rahatça ödeyebileceklerini belirtti. Küçük, bu noktada Türkiye'de mortgage kredilerinin geri ödenmesiyle ilgili bir sorun çıkmayacağını kaydetti. Bu konuda kredi kuruluşlarının belli bir kaliteyi göz önünde bulundurarak kredi verdiklerine işaret eden Küçük, Türkiye'de mortgage yüzünden herhangi bir krizin yaşanmayacağını belirtti.

Küçük, ABD'deki krizi ise şöyle değerlendirdi: "ABD'de subprime denilen düşük gelirli gruplara değişken oranlarda mortgage kredileri kullandırıldı. Faiz oranlarının artmasından dolayı da bu gruplar ödeme sıkıntısına düştü ve kriz kaçınılmaz oldu. Türkiye'de henüz düşük gelirli gruplara mortgage kredisi kullandırılmadığı için böyle bir sıkıntılı sürecin yaşanması söz konusu değil."

Faizler yüzde 1'in altına düşmeli

Küçük, uzun vadeli kullandırılan konut kredileri kısa vadeli kaynaklarla karşılandığı için oranların da buna göre şekillendiğini belirtti. Mevduatın maliyetine göre kredi oranının tespit edildiğini açıklayan Küçük, oranların yüzde 1'in altına düşmesi durumunda mortgage'ın anlam kazanacağını vurguladı. Faizlerin düşük olabilmesi için kredi kuruluşlarının konut kredisi için kullanacakları kaynakların da uzun vadeli olmak durumunda olduğunu aktaran Küçük, "Uzun vadeli fon ise, sermaye piyasalarından, uzun vadeli yatırımcılardan temin edilebilir. Kısaca ipotekli borç senetlerinin menkul kıymet olarak ihraç edildiği zaman Türkiye'de konut kredisi oranları daha düşük seviyede olacaktır" dedi. Yıllık bireysel kredi işlemlerinin yüzde 36'sını mortgage kredilerinin oluşturduğunu belirten Küçük, geçen yılki işlem hacimlerinin 119 milyon dolar olduğunu ifade ederek, 2008'de işlem hacimlerini artırmak istediklerini dile getirdi. TOKİ ile ortaklaşa girilen projelerde yer almak istediklerini kaydeden Küçük, sektörde kendini ispatlamış inşaat şirketleri ile proje kapsamlı kampanyaların içinde olacaklarını söyledi. Bankalarında mortgage kredisinin sadece konut alımlarında kullandırıldığını aktaran Küçük, 60 aya kadar vade seçenekleri olduğunu ve anlaşmalı konut projeleri için 120 aya kadar vade uyguladıklarını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sistem-aylik-geliri-2-bin-ytl-uzeri-olanlar-icin-ideal_59457.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!